Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ilegalitate sau nu!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ilegalitate sau nu!

Am un Cabinet de medicina de familie ,iar de o saptamana am control fiscal . Cei doi inspectori mi au dat jos bonurile fiscale cu carburant insotite de ordinele deplasare , fapt ce mi l-am insusit , dar vor sa mi de a jos si angajatul de pe CMI care este sotul meu pe motiv ca nu s-a mai auzit ca sotul sa fie sofer la CMI cu 8 ore , iar mai apoi vazand ca nu cedez presiunilor , au scornit faptul ca sotul meu are un SC unde este administrator si nu este legala angajarea . Este abuz sau nu interpretarea inspectorilor?
Au considerat ca acele cheltuieli sunt nejustificate si nu contribuie la realizarea veniturilor pe acel cabinet. Unui sofer trebuie sa ii dati de munca pentru cele 8 ore zilnice. Si ce poate sa munceasca un sofer la un cabinet medical. Nici o femeie de serviciu nu ati fi angajat-o pentru 8 ore zilnic caci nu da cu matura permanent. Si pentru acelasi principiu v-au taiat si cheltuielile cu carburantul.
Multumesc, dar este irelevanta motivatia!