Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Problema grava cu fosta sotie la vanzarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Problema grava cu fosta sotie la vanzarea apartamentului

Buna ziua!
Prietenul meu are o problema destul de dificila cu fosta lui sotie, problema care ne vizeaza pe amandoi. Este despartit in fapt de fosta sotie din data de 27 iulie 2013 si divortat cu acte din data de 17 decembrie 2014.Ei dupa ce s-au casatorit si-au cumparat un apartament, prin programul prima casa. Din data de 27 iulie 2013 cand fosta lui sotie a parasit apartamentul, mutandu-se cu minora la mama acesteia, rata la apartament a fost platita, fara vreo intarziere, de el, apoi de noi, deoarece locuim de doi ani impreuna. In tot acest timp fosta lui sotie n-a interesat-o, daca rata este platita, n-a interesat-o ca banca i-ar putea pune poprire pe salariu daca prietenul meu nu se zbatea sa plateasca la zi, doar pentru a nu intra, fara sa vrea, din cauza ei, in baza de date a bancii. Ne-a explicat f clar ca ea nu vrea acest apartament, nu si-l permite, dar ca nici n-o intereseaza daca rata este platita sau nu. A incercat in mod amiabil in toti acesti ani, sa o faca sa inteleaga ca nu poate ramane proprietara pe jumatate de apart, dar noi sa platim ratele. Si in urma unei sume care s-o despagubim sa vina si sa-i cedeze partea ei, lui. Specific ca impreuna au platit acest apart cam 3 ani, dar aportul in procentaj al lui, ca salariu la rata este undeva la 80%, iar a ei a fost de 20%, lucru care se poate demonstra prin adeverinte de salariu. Au trecut cei 5 ani in care nu putea vinde apart. A zis ca este de acord sa facem actele iar ea vine sa semneze. Am fost la notar, am pregatit actele, dar la semnare n-a aparut. Vrem sa va spunem ca ea are avocat, un prieten de familie, care o invata exact cum vrea el. Nu ni s-a dat vreo explicatie, ci doar ca nu vrea si n-o putem obliga. Ok, a trecut timpul, noi am, platit in continuare ratele, deoarece nu vrem sa fim rau platnici la banca. Am incercat in disperarea noastra, ca sa ne scapam de acest apart, sa mergem sa deschidem proces in Tribunal si s-o dam in judecata pentru recuperarea ratelor si sa se gaseasca o cale legala sa se faca ceva cu apart. Dar cand am aflat ca pentru inceperea unui proces trb sa platim 2% din valoarea apart, adica venea undeva la 3500 lei, am zis sa ne luam si un avocat care sa ne reprezinte si ne-a mai adaugat un onorariu de 2000 lei, ne-am retras deoarece nu ne putem permite sa platim aceste sume. Am ajuns iar la disperare. Ne-am gandit sa-l punem la vanzare. Dupa un an de zile , adica acum am gasit oameni care vor sa-l cumpere. Prietenul meu a luat legatura cu ea, i-a spus ca am gasit cumparatori si ca , desi apar arata ca dupa un dezastru, totusi oamenii au negociat cu noi 21900 euro, exact suma cat ei mai au de depus la banca. A fost f incantata. A sunat-o si doamna care vrea sa cumpere apart, i-a zis ca este de acord, sa dam drumul la acte. Specificam ca de un an, eu si prietenul meu ne-am mutat in apart meu, iar ca sa ne putem permite sa mai platim rata, am bagat chiriasi in apart lor. Suma de chirie este exact suma lor de rata(inlcusiv partea ei). Ne-am apucat iar de acte, am facut un precontract de mana, am primit avans 100 euro. Cumparatorii de frica ei, ca noi am fost sinceri si le-am povestit ce am patit cu ea, a zis ca doresc sa faca un precontract la notar, unde s-o vada pe ea ca vine si semneaza ca este de acord si ca a luat la cunostinta de vanzarea apart. Dar aici iar a intervenit avocatul ei. Daca pana atunci era f incantata, ne-a sunat avocatul si ne-a spus ca numai cand noi ii dam clientei lui jumatate din banii primiti pe chirie si sa vada care este partea ei din vanzarea-cumpararea de apart, doar atunci vine la semnarea contractului. Am ramas stupefiati, dar prietenul meu i-a explicat f clar, ca clienta lui de trei ani de zile nu plateste nici o rata, si ca suma de bani de chirie se plateste rata. Iar la vanzarea apart, n-are ce sa primeasca, ca exact suma din banca, cu atat se vinde apart.I-am spus ca suntem de acord si platim noi toate cheltuielile cu vanzarea, care duce undeva la 550 euro, doar sa vina sa semneze. A zis sa lasam smecheriile, sa-i dam clientei lui ce ne-a cerut, ca legea nu-i asa cum credem noi si sa nu-l mai deranjam si i-a trantit tel in nas. Din acel moment fosta lui sotie nu-i mai raspunde nici la tel, nici la mesaje. Noi am ajuns intr-adevar la disperare.Cumparatorii si eu la fel ca noi, deoarece doreau urgent sa se mute, doamna in cauza fiind gravida. Trebuie sa anulam din nou totul. Vrem si noi sa ne cladim viata noastra, sa ne facem un credit, dar nu putem cat fosta lui sotie isi bate joc de noi, impreuna cu avocatul ei, care nu stie cum sa stoarca tot ei bani de pe noi. Ne-am gandit sa mergem la banca unde este facut imprumutul. sa vorbim cu un ofiter de credit si sa-i spunem ce patim, si ca din acest moment noi refuzam categoric sa mai platim rata, sau cel putin partea ei. Am vrea sa-l preia banca, sa-l scoata la licitatie sau daca exista posibilitatea cu darea in plata. Dar nu stim, daca se va scoate la licitatie, este posibil sa se liciteze si cu bani mai putini decat au ei sa dea bancii? Ce ne sfatuiti, ce cale legala mai exista, pentru ca noi am ajuns la capatul puterilor. Si am dori sa va mai intrebam, avem posibilitatea depunerii unei sesizari sau plangeri acestui avocat, la baroul avocatilor, unde sa povestim totul? Si ce se va intampla, deoarece va fi cuvantul nostru...oameni de rand, impotriva cuvantului lui, avocat. Si nu vrem sa ne trezim cu si mai multe necazuri. Va multumim frumos si asteptam urgent un raspuns.
Buna ziua,
Fara sa ajungeti in instanta pentru partaj nu rezolvati problema. Asta este.
Pentru taxa de timbru solicitati ajutor public judiciar.
Nu aveti alta solutie decat partajul in instanta.
Deschideti proces de partaj, mai mult pierdeti daca va zgarciti la cei 5500 lei cat reprezinta taxa de timbru si avocatul. Deschideti procesul si va vor fi recunoscute ratele platite de dupa divort, poate chiar si ceva din cele platite dupa despartirea in fapt, aici depinde de ce probe sau martori aveti. Alta sansa nu aveti si daca nu demarati procedura va lungiti agonia.
Pana la urma ne-am gandit si la un credit in banca, ca sa putem acoperi un eventual proces. Dar am fost ieri la banca, doamna director de acolo ne-a spus ca un partaj inceput te manaca nu numai de 5500 lei, ci de sume mult mai mari, ptr ca incepe expertiza care costa f mult si tot noi o suportam, un avocat pana la terminare ajunge cu onorariu undeva la 10.000 lei, plus ca din experienta dansei stie ca un astfel de partaj poate dura si un an, poate mai mult. Spuneti-ne va rugam, chiria luata de noi si platita cu ea rata, are voie avocatul ei sa ne ceara noua jumatate din suma ca sa-i dam ei? Deci ea nu locuieste in localitate, chiriasii noi i-am cautat, noi i-am bagat, daca s-a stricat ceva in apart noi ne-am ocupat. Ea n-a dat pe acolo de mai mult de 3 ani. De ce ne pretinde sa le dam din banii, daca cu banii noi am platit rata?
Poate sa va ceara chiria, dar fix in asa fel incat si dvs. puteti sa ii cereti sa semneze vanzarea: adica n-are decat sa ceara, pentru ca efectiv sa obtina ceva ar trebui sa mearga in instanta, adica sa va dea in judecata.

E adevarat ca in partaj se mai fac si alte costuri, cel mai important fiind expertiza, dar avocatl care sa va ia 10000 leimi se pare o exagerare, in orice zona a tarii veti fi.
In final costurile de litigiu se impart la 2, intre cei doi proprietari.
Oricat de scump ar fi un partaj, alta solutie nu aveti (daca fost sotie nu coopereaza).