Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... revocare viceprimar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

revocare viceprimar

Buna ziua
as dori sa aflu cum trebuie sa se procedeze in cazul in care se doreste revocarea sau demiterea unui viceprimar. Am consultat prevederile Legii215/2001, a Legii 393/2004, a Legii 340/2004 si a Legii 14./2003 dar nu m-am elucidat.
In fapt este vorba despre un viceprimar care la alegeriloe locale a candidat din partea unei formatiuni politice, a fost ales vice primar, iar acum candideaza la Parlamentare din partea altui partid.. Exista si modalitatea sesizarii Prefectului pt a dispune cercetari in acest sens?
Sesizati partidul pe listele caruia a fost ales viceprimar. Daca a pierdut calitatea de membru al acestui partid, conform Legii 393/2004 partidul trebuie sa sesizeze Institutia Prefectului in vederea emiterii Ordinului prin care se constata incetarea de drept a mandatului de consilier local (implicit pierde si calitatea de viceprimar), inainte de termen. Este atributia partidului si a Prerfectului, acest caz a fost scos de sub jurisdictia Consiliului Local.
Dar daca partidul de pe listele caruia a fost ales viceprimar are anumite interese si nu doreste sa sesizeze Institutia Prefectului? Altcineva nu poate sesiza Prefectura?
Va multumesc.