Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... pierdere mandat consilier local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

pierdere mandat consilier local

Buna dimineata,exista vreo prevedere comform careia un consilier local,exclus din partidul pe listele caruia a candidat, nu isi mai poate pierde mandatul daca aceasta excludere s-a facut in ultimul an de mandat?Va multumesc frumos.
Nu exista o astfel de prevedere in legea 393/2004. Puteti ataca insa hotararea CL in termen de 10 zile de la comunicare la instanta de contencios administrativ si puteti solicita suspendarea actului pana la solutionarea dosarului.
Multumesc frumos de raspuns si imi permit sa mai pun o intrebare pe aceeasi spetza:din 13 consilieri (12 cu drept de vot, fiindca cel in cauza nu are drept de vot) daca 5 voteaza impotriva excluderii,3 voteaza pentru excludere si 3 se abtin, cum se interpreteaza votul?Va multumesc !
Imi pare rau, dar consilierii nu voteaza excluderea din consiliul local a colegului lor, ci doar constata incetarea de drept a mandatului acestuia si vacantarea locului. Daca nu o fac, in conditiile in care acesta si-a pierdut calitatea de membru al formatiunii politice pe listele careia a candidat, (abtinerile se contabilizeaza la voturi impotriva- HCL-ul respectiv va fi atacat de prefectura in instanta de contencios administrativ) iar CL nu pre are nici o sansa sa castige.