Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proprietar necooperant
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proprietar necooperant

Buna dimineata!
va rog,indrumati-ma unde ar trebui sa ma adresez ref la urmatoarea situatie:
locuim intr-un imobil cu 4 etaje,la etajul ultim avem un proprietar care are probleme cu instalatia sanitara-apa,datorita unei defectiuni la instalatia de apa,aceasta curge in mai multe ap pana la et 1;
nu gasim intelegere ,nu ne deschide usa,nu coopereaza;
nu exista asociatie de proprietari,presedinte,nici comitet,
Unde ne putem adresa,va rog?
faceti o asigurare a locuintei si se vor ocupa cei de la asigurari.
este vba de asigurarea obligatorie sau un alt tip de asigurare;daca eu o fac dupa ce mi se prabuseste tavanul,mai are vreo importanta?
anemona34, utilizator
Asigurarea obligatorie nu acopera si riscul de inundatii
In situatia prezentata de dv este necesara incheierea de asigurarea facultativa care sa acopere si riscul de inundatii
In cazul in care dupa incheierea asigurarii facultative,va confruntati cu astfel de neajunsuri,
asiguratorul urmeaza sa deschida dosar de dauna,evalueaza prejudiciul acorda c/v prejudiciu-urmand sa se instituie cu pretentii impotriva vinovatului prin actiune in regres in instanta
Este simplu:
- vorbiti cu presedintele si administratorul sa aduca un instalator si sa-i taie apa prin blindarea tevii care duce spre el de la etajul inferior.
Cum nu sunteti organizati in as. prop., dvs. trebuie sa vorbiti cu cetateanul, eventual il notificati in scris cu scrisoare recomandata cu raspuns platit in care il informati sa-si rezolve problema. Ii dati un termen de 10 zile. Daca nu-si repara instalatia, informati-l ca ii taiati sursa de apa, asa cum specifica @elga50.
Daca situatia se inrautateste, va puteti adresa org. de politie locala care chiar au atributiuni pe aceste neintelegeri intre vecini.
Ceilalti vecini ce zic?