Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Documentele unui bloc: cartea tehnica, etc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Documentele unui bloc: cartea tehnica, etc

Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc relativ nou : 6 ani. Doar recent noi propietarii ne-am dat seama ca nu avem niciun document de la constructor asa cum cere legea.
Stiu ca trebuie sa existe o carte tehnica cel putin( nu stiu daca si alte acte ar trebui sa ajunga in posesia asociatiei de propietari).
Am incercat sa contactam Constructorul ..dar nu e cooperant si nu doreste sa vina cu niciun document.
Am facut o cerere catre primarie sa ne dea dansii ce documente ar fi avut in urma aprobarii constructiei ..sau receptiei. am primit raspunsul sec cum ca potrivit legii X contructorul are obligatia de a aduce aceste documente. Ne-au intors la constructor.
Acum ce e de facut ..avem vreo parghie juridica de a obtine docuemntele? trebuie sa dam constructorul in judecata daca nu vrea sa vina cu actele? sau e deja prea tarziu - 6 ani de la constructie?
Va multumesc,
Solicitati oficial serviciului urbanism din primarie care detine toate documentele in baza carora se intocmeste cartea tehnica a constructiei
Conditionat de orasul in care locuiti exista si alte variante pentru a intra in posesia cartii tehnice a constructiei