Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Secretarul comunei, orasului, municipiului poate ocupa ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Secretarul comunei, orasului, municipiului poate ocupa functia de presedinte sectie de votare

Exercitarea simultană de către secretarul comunei, orașului, municipiului, județului a funcției de președinte/locțiitor al sectiei de votare este de natură să genereze o stare de incompatibilitate?
Secretarul este cel care trebuie sa vegheze alaturi de primar la buna desfasurare a procesului electoral. De regula secretarul face parte din comisia centrala. Teoretic ar trebui sa fie la sediul primariei. Poate crede ca se descurca cu toate.