Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Membru in comisia de votare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Membru in comisia de votare

Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca membrii in comisia de votare, au dreptul la decontarea cheltuielilor privind transportul catre sectie, daca domiciliul lor este in alta localitate.
Multumesc anticipat!
Nu au dreptul la asa ceva.

Numai membrii Biroului Electoral Central, ai birourilor electorale judeţene, ai birourilor electorale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, ai biroului electoral pentru secţiile de votare din străinătate, precum şi preşedinţii birourilor electorale ale secţiilor de votare şi locţiitorii acestora, care domiciliază în alte localităţi, beneficiază de indemnizaţia de delegare, precum şi de decontarea cheltuielilor de transport şi cazare, potrivit reglementărilor în vigoare care stabilesc aceste drepturi pentru personalul din instituţiile publice.
(Hotărârea nr. 705/2014 privind aprobarea bugetului şi a cheltuielilor necesare pentru pregătirea, organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Preşedintele României din anul 2014)