Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Legea electorala
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Legea electorala

Cum pot fi contestati presedintii sectiilor de votare ?
În termen de 48 de ore de la desemnarea preşedintelui biroului electoral al secţiei de votare şi a locţiitorului acestuia, cel mai târziu la data de 2 iunie 2012 [Art. 39 alin. (1) din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare] puteti depune contestatia la Biroul electoral de circumscripţie comunală, orăşenească, municipală sau de sector al municipiului Bucureşti.
În termen de două zile de la înregistrarea contestaţiilor, cel mai târziu la data de
4 iunie 2012 se face soluţionarea contestaţiilor privind desemnarea preşedintelui biroului electoral al secţiei de votare, respectiv a locţiitorului acestuia[Art. 39 alin. (2)] prin hotărâre definitivă şi irevocabilă.
În termen de 24 de ore de la soluţionarea contestaţiei privind desemnarea preşedintelui biroului electoral al secţiei de votare, respectiv a locţiitorului acestuia, cel mai târziu la data de
5 iunie 2012 [Art. 39 alin. (3)] se face comunicarea către preşedintele tribunalului a hotărârii prin care s-a soluţionat contestaţia privind desemnarea preşedintelui biroului electoral al secţiei de votare, respectiv a locţiitorului acestuia. În cazul admiterii contestaţiei, preşedintele tribunalului va proceda la o nouă desemnare.

Alte amanunte privind programul calendaristic pentru organizarea si desfasurarea alegerilor locale le aveti la adresa [ link extern ]