Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Onorariu de succes solicitat de avocat fara a fi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Onorariu de succes solicitat de avocat fara a fi prevazut in contract

Buna seara.

Vreau sa stiu daca e in temei cererea avocatei mele despre un onorariu de succes. (multumesc pentru eventuale raspunsuri)
Nu prea mi se pare normal.

Intamplarile pe scurt:
Eu : dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului (1.30 in sange).
La politie - neasistat de avocat
La parchet - nici macar nu am fost chemat - trimitere in judecata prin ordonanta.
La tribunal - am ales sa imi angajez un avocat.

Discutat cu avocat ...incheiat contract pentru reprezentare (xxx ron) ... eu imi recunosc vina pe intreaga perioada a urmaririi penale.

Platit onorariu .eu intreb daca putem obtine amanarea aplicarii pedepsei ... avocatul imi spune ca cel mai sigur obtinem suspendarea pedepsei.

Proces : Primesc amenda penala (dupa ce avocatul intarzie la judecata de camera preliminara si ajunge cu 5 minute inainte de sfarsitul judecatei propriu-zise)
In cursul judecatii finale - eu dau consimtamant de munca in folosul comunitatii si avocatul cere in final amanarea aplicarii pedepsei.

Dupa rezultat (amenda penala ) - avocatul vrea comision de succes.

E in ordine ?? ( nimic specificat in contract legat de succes )
Pentru ca am gasit ceva
În primul rand nu am înțeles cum v-ați înțeles ca ar fi succesul.

Restul sunt aspecte destul de complicat e...
Nu ne-am inteles la nici un onorariu de succes .... doar mi-a cerut pur si simplu.nNu e stipulat in contract .... nu am discutat de asa ceva ... plus de asta imi cere sa platesc si inca nu e definitiva
si succesul unde e ?

eu intreb daca putem obtine amanarea aplicarii pedepsei

avocatul cere in final amanarea aplicarii pedepsei.

A cerut una si a obtinut alta.. care succes ?
Nu conteaza, nu datorati niciun onorariu de succes daca nu ati prevazut in contract.
Dacă nu v-ați înțeles la onorariu de succes e lipsita de obiect discuția.

Și pana la urma cat i-ați plătit pentru proces?
Sau nu ați plătit și urma...?
In cauzele penale onorariul de succes nu poate fi practicat decât în legătură cu latura civilă a cauzei.