avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Onorariu de succes solicitat de avocat fara a fi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Onorariu de succes solicitat de avocat fara a fi prevazut in contract

Buna seara.

Vreau sa stiu daca e in temei cererea avocatei mele despre un onorariu de succes. (multumesc pentru eventuale raspunsuri)
Nu prea mi se pare normal.

Intamplarile pe scurt:
Eu : dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului (1.30 in sange).
La politie - neasistat de avocat
La parchet - nici macar nu am fost chemat - trimitere in judecata prin ordonanta.
La tribunal - am ales sa imi angajez un avocat.

Discutat cu avocat ...incheiat contract pentru reprezentare (xxx ron) ... eu imi recunosc vina pe intreaga perioada a urmaririi penale.

Platit onorariu .eu intreb daca putem obtine amanarea aplicarii pedepsei ... avocatul imi spune ca cel mai sigur obtinem suspendarea pedepsei.

Proces : Primesc amenda penala (dupa ce avocatul intarzie la judecata de camera preliminara si ajunge cu 5 minute inainte de sfarsitul judecatei propriu-zise)
In cursul judecatii finale - eu dau consimtamant de munca in folosul comunitatii si avocatul cere in final amanarea aplicarii pedepsei.

Dupa rezultat (amenda penala ) - avocatul vrea comision de succes.

E in ordine ?? ( nimic specificat in contract legat de succes )
Pentru ca am gasit ceva
Cel mai recent răspuns: lupci , utilizator 20:17, 29 Noiembrie 2016
În primul rand nu am înțeles cum v-ați înțeles ca ar fi succesul.

Restul sunt aspecte destul de complicat e...
Nu ne-am inteles la nici un onorariu de succes .... doar mi-a cerut pur si simplu.nNu e stipulat in contract .... nu am discutat de asa ceva ... plus de asta imi cere sa platesc si inca nu e definitiva
si succesul unde e ?


eu intreb daca putem obtine amanarea aplicarii pedepsei



avocatul cere in final amanarea aplicarii pedepsei.


A cerut una si a obtinut alta.. care succes ?
Nu conteaza, nu datorati niciun onorariu de succes daca nu ati prevazut in contract.
Dacă nu v-ați înțeles la onorariu de succes e lipsita de obiect discuția.

Și pana la urma cat i-ați plătit pentru proces?
Sau nu ați plătit și urma...?
In cauzele penale onorariul de succes nu poate fi practicat decât în legătură cu latura civilă a cauzei.

Alte discuții în legătură

Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde ... Geopavel30 Geopavel30 Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde un onorariu de succes care nu este specificat în niciun contract. Problemele ar fi ... (vezi toată discuția)
Este interzisa stabilirea onorariului de succes in legatura cu latura penala a procesului penal? cezarad cezarad Am o intrebare. Recent am intrat intr-o disputa cu un jurist care sustine ca in cazul unui contract de asistenta juridica este interzisa inserarea unei clauze ... (vezi toată discuția)
Onorariu de succes iarina_73 iarina_73 va rog sa ma ajutati cu o problema. Mi se cere sa platesc onorariu de succes, cu toate ca nu am ajuns in instanta. Ce trebuie sa fac sa nu platesc acest ... (vezi toată discuția)