Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua! nepoata mea este in plasament familial iar statul imi da suma de 600 lei , mama este decedata, tatal lucreaza in strainatate. Prin plasament familial instanta a dispus ca tatal sa presteze 30 de ore in folosul comunitatii. l am dat in judecata pe tata pentru pensie alimentara, dar acesta refuza sa plateasca minimul pe economie intrucat plateste orele in folosul comunitatii. Are legatura pensia alimentara cu prestarea muncii in folosul comunitatii?
Nu inteleg cum e cu munca in folosul comunitatii..si ce legatura aveti dvs cu asta. Pt ce face munca in folosul comunitatii ? are amenzi ?
buna ziua ! plasamentul familial este dat printr-o sentinta judecatoreasca...acesta este la rude...in sentinta parintii sunt obligati sa efectueze munca in folosul comunitatii. legea 272/2004 art. 67. tatal nu presteaza munca, dar plateste cele 30 de ore, si nu mai plateste pensie alimentara...... Are legatura pensia alimentara cu cu orele pe care acesta le plateste ?
600 lei primiti de la stat, asta-i toata suma? Alocatia de 84 de lei cine o primeste?
eu chiar nu inteleg ce legatura are faptul ca parintii presteaza munca in folosul comunitatii cu plasamentul.
Dvs inteleg ca aveti copilul in plasament, iar parintii trebuie sa isi intretina copilul, mai departe.. poate ma lamuriti ce e cu prestarea.
da asta este suma la plasamente familial 600 ron..... ..84 de lei alocatia de stat tot eu o primesc prin aceeasi sentinta cu plasamentul familial