Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotarare CEDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotarare CEDO

In 24.02.2009, Curtea Europeana a pronuntat o hotarare in ceea ce ma priveste.Cand devine aceasta definitiva? Suntem in august iar eu inca nu stiu daca pot sa fac o cerere de revizuire a cauzei.Exista niste termene in acest sens? Va rog din suflet sa ma lamuriti si indrumati .Cu multumiri

Aveti mai jos un link la care veti gasi toate raspunsurile de care aveti nevoie....cititi cu atentie ce scrie acolo si, eventual, mai intrebati un avocat pentru detalii...
[ link extern ]
Multumesc Micaly,am inceput sa ma luminez din pdv procedural.Stiu ce am de facut.Singura nelamurire ce mi-a mai ramas este aceea ca nu stiu cum sa aflu daca hotararea Curtii Europene este definitiva.Am sa consult un avocat pana la urma,ai dreptate...
Cel mai bine asa ar fi.
Trebuie ca hotararea sa fie publicata in Monitorul Oficial si un avocat ar putea sa urmareasca mai usor decat dvs acest lucru.
In plus si cererea de revizuire trebuie redactata de un avocat.

avocat Claudiu Lascoschi
Din cate am inteles eu.... hotararea ramane definitiva dupa 3 luni d ela pronuntare; la expirarea celor 3 luni curge termenul de 1 an!!! Nu este conditionata de publicarea in MO...
Multumesc domnule avocat !
Eu pot verifica asta la Monitor?Si daca da cum?