avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotarare CEDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotarare CEDO


In 24.02.2009, Curtea Europeana a pronuntat o hotarare in ceea ce ma priveste.Cand devine aceasta definitiva? Suntem in august iar eu inca nu stiu daca pot sa fac o cerere de revizuire a cauzei.Exista niste termene in acest sens? Va rog din suflet sa ma lamuriti si indrumati .Cu multumiri

Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:25, 1 Septembrie 2009

Aveti mai jos un link la care veti gasi toate raspunsurile de care aveti nevoie....cititi cu atentie ce scrie acolo si, eventual, mai intrebati un avocat pentru detalii...
[ link extern ]
Multumesc Micaly,am inceput sa ma luminez din pdv procedural.Stiu ce am de facut.Singura nelamurire ce mi-a mai ramas este aceea ca nu stiu cum sa aflu daca hotararea Curtii Europene este definitiva.Am sa consult un avocat pana la urma,ai dreptate...
Cel mai bine asa ar fi.
Trebuie ca hotararea sa fie publicata in Monitorul Oficial si un avocat ar putea sa urmareasca mai usor decat dvs acest lucru.
In plus si cererea de revizuire trebuie redactata de un avocat.

avocat Claudiu Lascoschi
Din cate am inteles eu.... hotararea ramane definitiva dupa 3 luni d ela pronuntare; la expirarea celor 3 luni curge termenul de 1 an!!! Nu este conditionata de publicarea in MO...
Multumesc domnule avocat !
Eu pot verifica asta la Monitor?Si daca da cum?


Alte discuții în legătură

Proces castigat la cedo: intrebari Sorin09 Sorin09 Am o hotarare de la CEDO din 17/02/2009 care imi da castig de cauza privind dreptul de proprietate asupra unui apartament. In sentinta CEDO mi se comunica ... (vezi toată discuția)
Recurs extraordinar handsu handsu Daca in cazul proceselor la CEDO exista recurs extraordinar , si care sunt conditiile ? (vezi toată discuția)
Cedo piemu piemu cine stie sa-mi spuna \"actual\" - perioada de asteptare decizie Cedo \"actual\" 4,5,6 ani ? - In cit timp se va pune in aplicare de la publicarea oficiala a ... (vezi toată discuția)