Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... PLATA SALARIULUI CASH
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

PLATA SALARIULUI CASH

Angajatii din sectorul de stat care lucreaza in institutii unde intreg personalul este platit prin intermediul cardurilor pot opta pentru plata salariului cash? Adica sa solicite renuntarea la plata prin card in cazul lor, al celor care nu mai doresc plata prin card? Temeiul legal , va rog, caci ma astept la un refuz din partea contabilitatii si resurselor umane si doresc sa merg in contencios administrativ. Nu doresc plata prin card. Daca puteti prezentati avantaje si dezavantaje ale acestor doua tipuri de plata

Va multumesc
Dvs. ce dezavantaj gasiti in plata salariului pe card? Acum sunt bancomate pe toate strazile!:hm:
Dvs. ce dezavantaj gasiti in plata salariului pe card? Acum sunt bancomate pe toate strazile!

Comisioanele? B-)
Considerati ca toti cei care isi primesc salariul pe card sunt de acord cu comisioanele practicate de banci? Ma refer atat la cele cunoscute cat si la comisioanele (sau orice alta titulatura ar avea ele) mai putin cunoscute.
Un raspuns practic, daca este posibil , va rog!
Personal, as dori sa pot opta pentru o forma de plata sau cealalta in mod liber, ca intr un stat democratic in care fiecare este liber sa se exprime . Sa zicem ca ma exprima mai bine platile cash :)
As vrea sa pot alege sa efectuez operatiunile bancare necesare . Plata salariului prin card este o operatiune bancara pe care nu o agreez.
Banii virtuali nu se vad si sunt mai tentanti deoarece par nelimitati pe cand cash -ul il vezi si stii unde sa te opresti, pentru asta nu vreau sa platesc comision. Plus ca am avut numai probleme cu internet banking e-BCR si in general cu bancile. primul pas ar fi sa ma las de card.
@juridic dana
Pentru cunostinta dvs. cardurile de salarii sunt scutite de comisioane pentru posesori.(depunere, retragere, interogare sold)
Comisioanele se aplica(la cardurile de salarii) doar la plata prin POS si la intretinerea anuala(~20RON/an in functie de banca)!;)

@utiliyator
Cand luati salariul mergeti si-l retrageti integral de la bancomat si gata. :)
@Presedintele
Sunt banci care aplica comision la orice retragere de numerar.
Sunt banci care aplica comision la orice solicitare de extras de cont.
Orice card de salarii atrage dupa el cheltuieli, chiar si "numai" acela de 20 RON/ an.