Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota mostenire

Atit eu cit si sotia suntem mostenitorii unici ai cite unui apartament. Ce cota din apartament mostenim fiecare , din apartamentele descries , avind in vedere ca mai exista 2 copii.Stiu ca daca facem testamente fiecare in favoarea celuilat , vor participa si copii cu drepturi cel putin egale , fiind mostenitori rezervati.
Multumesc anticipat.
suntem mostenitorii unici

Ce cota din apartament mostenim fiecare

Oare ce vreti sa intrebati ?

rezerva succesorala e de jumatate din cat ar mosteni legal. Dvs din ap propriu al nevestei ati mosteni 1/4, iar 3/4 ar imparti egal copiii ei / ai vostri, asta pe cale legala, iar rezerva e pe jumatate, impreuna copiii ar trebui sa mosteneasca 3/8.
gi-jane2, moderator
a cita parte din apartamentul sotiei mostenesc eu si a cita parte din apartamentul meu mosteneste ea ?
Sotul supravietuitor mosteneste 1/4 iar copiii 3/4 impreuna. Se intelege ca in cazul in care decedati nu aveti ce sa mosteniti! :)
era mai corect daca spuneam sotul supravietuitor....:D
exista vreo cale de a-l face pe fiecare singur mostenitor ?
De exemplu eu ii vind sotiei apartamentul la care sunt singur mostenitor si invers ...

:D

Ce faceti, schimb de case ?
Oricum nu puteati ca sunteti casatoriti sub regimul comunitatii legale, adica ce cumparati fiecare din voi , e bun comun ( cu exceptiile de rigoare).

Mai mult decat sa faceti testament, nu aveti ce face. Banuiesc ca aveti in afara de ap si bunuri comune, asa ca e posibil ca lasandu-va casa prin testament sa nu incalce rezerva copiilor.
Daca aveati doar un ap, va intelegeam ingrijorarea ca fiii sa nu mosteneasca casa, dar asa.. nu e ca si cum ramaneti pe strazi.
gi-jane2, moderator