Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Vechiul sau noul cod de procedură fiscală?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Vechiul sau noul cod de procedură fiscală?

Am avut control fiscal inceput in luna a X-a 2016 si mi-au cerut pt. control actele fiscale pentru anii 2010-2015, eu stiam ca anul 2010 este prescris conform art 110 din noul cod fiscal (Legea 207/2015) , ceea ce am si obiectat la discutiile preliminarii raportului fiscal ,netinand cont de obiectia mea si invocand in raportul final ca pentru anul 2010 se aplica art. 91 din vechiul cod fiscal ( OG 92/2003 ).va rog sa ma lamuriti daca inspectorii au procedat corect in aplicarea legii fiscale .Se poate aplica vechiul cod fiscal ,atat timp cat actul administrativ ( controlul fiscal) a fost demarat in anul 2016 care este sub incidenta noului cod fiscal.
salis, utilizator
Termenul de declarare și de plată a impozitului pe profit aferent anului 2010 a fost în anul 2011.

Termenul de prescripție a început să curgă de la 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanța fiscală adică de la data de 01.01.2012 pentru impozitul pe profit aferent anului 2010.
Deci în anul 2017 se împlinește termenul de prescripție.
Atât potrivit vechiului sau noului cod de procedură fiscală
“ dreptul de creanţă fiscală şi obligaţia fiscală corelativă se nasc în momentul în care, potrivit legii, se constituie baza de impunere care le generează.”
Art 23, og 92/2003 valabil la 31.12.2015
[ link extern ]

Art 21, legea 207/2015
[ link extern ]
carmen01011958, moderator
Art 110 din noul cod fiscal suna asa" Termenul de prescripție a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 iulie a anului următor celui pentru care se datorează obligația fiscală, dacă legea nu dispune altfel." Eu asta inteleg ca datorez impozit pentru anul 2010 , prescriptia incepe sa curga de la 1 iulie 2011,nu spune ca de la 1 iulie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta fiscala ca in vechiul cod fiscal , citez din vechiul cod fiscal"2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.
salis, utilizator