Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot schimba numele de familie în cazul în care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot schimba numele de familie în cazul în care copilul nu are tata pe certificatul de naștere?

Bună am și eu o întrebare sunt căsătorită dar am un copil din afară căsătoriei nu are tată trecut pe certificatul de naștere și asa dori sa îl trec pe actualul soț se poate?
Actualul sot poate fi trecut in calitate de tata pe certificatul de nastere al copilului doar daca il adopta
Daca il adopta.
Buna ziua,
Da, prin adoptie.
Va sfatuiesc sa va informati exact ce acte si pasi sunt de urmat in acest sens daca va decideti sa urmati aceasta cale.
Și ca sa adopte copilul trebuie sa ajung în instanță?
Și ar mai fi ceva eu eram minora și copilul a fost trecut pe numele părinților acum sunt majora,am nevoie de aprobare de la ei?