avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot schimba numele de familie în cazul în care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot schimba numele de familie în cazul în care copilul nu are tata pe certificatul de naștere?

Bună am și eu o întrebare sunt căsătorită dar am un copil din afară căsătoriei nu are tată trecut pe certificatul de naștere și asa dori sa îl trec pe actualul soț se poate?
Cel mai recent răspuns: Gyorfi Denisa , utilizator 21:59, 10 Ianuarie 2017
Actualul sot poate fi trecut in calitate de tata pe certificatul de nastere al copilului doar daca il adopta
Daca il adopta.
Buna ziua,
Da, prin adoptie.
Va sfatuiesc sa va informati exact ce acte si pasi sunt de urmat in acest sens daca va decideti sa urmati aceasta cale.
Și ca sa adopte copilul trebuie sa ajung în instanță?
Și ar mai fi ceva eu eram minora și copilul a fost trecut pe numele părinților acum sunt majora,am nevoie de aprobare de la ei?

Alte discuții în legătură

Recunoastere minor ema vintila ema vintila Buna Ziua! Am si eu o nelamurire... Am un copil dintr-o alta casnicie si actualul sot ar vrea sa il recunoasca cu drepturi depline. Cum putem proceda? ... (vezi toată discuția)
Nume de familie ami1976 ami1976 buna ziua , sunt proaspat recasatorita si am un fiu dintr-o relatie anterioara , numai ca relatia s-a terminat inca din perioada in care copilul era inca in ... (vezi toată discuția)
Cum sa adopt.... andreeacojocaru andreeacojocaru Cam ce acte mi-ar trebui pentru a adopta un bebelus?Si care sunt conditiile? (vezi toată discuția)