avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare pentru absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare pentru absente nemotivate

Buna seara,
la cercetarea disciplinara, inainte de operarea in Revisal a incetarii contractului cf art 61 a, este obligatorie suspendarea si incetarea suspendarii pentru absente nemotivate (acesta reprezentand si motivul incetarii) ? imi puteti preciza articolul?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:11, 12 Ianuarie 2017
Art.51 C.mun.
...
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Asadar, nu este obligatorie suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate.

Prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 261/2016, Curtea a admis exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Nicolae Nica si Laurentiu Andi Vlad in dosarele nr. 793/113/2015 si nr. 166/113/2015 ale Tribunalului Braila-Sectia I civila si a constatat ca dispozitiile art. 52 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii sunt neconstitutionale.

Art. 52 din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii:
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare cim luminita29 luminita29 Buna ziua, Daca demarez o cercetare disciplinara, pot suspenda contractul in asa fel incat sa nu platesc nimic?si daca da , dupa incetarea suspendarii ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim pe perioada cercetarii disciplinare fbe fbe Este obligatoriu sau nu suspendarea CIM pe perioada cercetarii disciplinare pentru absente nemotivate? Multumesc (vezi toată discuția)
Suspendare cercetare disciplinara absente nemotivate centru_cta centru_cta Buna ziua! am un salariat care absenteaza nemotivat, i s-a facut raport de desfacere a contractului de munca. I-am trimis convocare, cu siguranta nu se va ... (vezi toată discuția)