Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare pentru absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare pentru absente nemotivate

Buna seara,
la cercetarea disciplinara, inainte de operarea in Revisal a incetarii contractului cf art 61 a, este obligatorie suspendarea si incetarea suspendarii pentru absente nemotivate (acesta reprezentand si motivul incetarii) ? imi puteti preciza articolul?
Va multumesc.
Art.51 C.mun.
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Asadar, nu este obligatorie suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate.

Prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 261/2016, Curtea a admis exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Nicolae Nica si Laurentiu Andi Vlad in dosarele nr. 793/113/2015 si nr. 166/113/2015 ale Tribunalului Braila-Sectia I civila si a constatat ca dispozitiile art. 52 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii sunt neconstitutionale.

Art. 52 din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii:
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii;
.....