Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM pe perioada cercetarii disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM pe perioada cercetarii disciplinare

Este obligatoriu sau nu suspendarea CIM pe perioada cercetarii disciplinare pentru absente nemotivate? Multumesc
Curtea Cosntitutionala , Decizia nr. 261 din 5 mai 2016, a constatat ca dispozitiile art. 52 alin. (1) lit. a) C. mun. sunt neconstitutionale...prin urmare,nu se mai poate suspenda c.i.m. pe durata cercetarii disciplinare.

Art.51 alin.2 C.mun. prevede ca, contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Suspendarea contractului individual de munca in temeiul art. 51 alin. (2)C.mun,. este facultativa ,nu obligatorie, pentru angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos!