Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

tatal meu are 58 de ani si 30 de ani in campul muncii poate beneficia de pensionare anticipat
rusuciuc ovidiu, utilizator
Data Nasteri:
Luna:01
An;1952
Gen: MF

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Ianuarie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Tatal dvs. nu poate beneficia de pensie anticipata partiala intrucat nu a realizat nici stagiul complet de cotizare de 35 de ani si nu a implinit nici varsta de 60 de ani. Cele doua conditii trebuie indeplinite cumulativ.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
poate beneficia de pensionare anticipat

Nu indeplieste stagiul complet de cotizare de 35 ani.
rusuciuc ovidiu a scris:
dar s-ar putea plati ceva inainte la fortele de munca ca sa iasa la pensie anticipata la 58 de ani si 30 de ani lucrati cu norma intreaga multumesc mult

Nu inteleg intrebarea dvs.
Credeti ca se poate plati pentru a modifica varsta sau stagiul de cotizare?!
Daca v-a spus cineva ca se poate, v-a pacalit.