avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

tatal meu are 58 de ani si 30 de ani in campul muncii poate beneficia de pensionare anticipat
Ultima modificare: Vineri, 12 Martie 2010
rusuciuc ovidiu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:22, 12 Martie 2010
Data Nasteri:
Luna:01
An;1952
Gen: MF

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Ianuarie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Tatal dvs. nu poate beneficia de pensie anticipata partiala intrucat nu a realizat nici stagiul complet de cotizare de 35 de ani si nu a implinit nici varsta de 60 de ani. Cele doua conditii trebuie indeplinite cumulativ.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
poate beneficia de pensionare anticipat

Nu indeplieste stagiul complet de cotizare de 35 ani.
rusuciuc ovidiu a scris:
dar s-ar putea plati ceva inainte la fortele de munca ca sa iasa la pensie anticipata la 58 de ani si 30 de ani lucrati cu norma intreaga multumesc mult


Nu inteleg intrebarea dvs.
Credeti ca se poate plati pentru a modifica varsta sau stagiul de cotizare?!
Daca v-a spus cineva ca se poate, v-a pacalit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata leed_zeppelin leed_zeppelin buna ziua, sunt nascut in anul 1952,lucrez din septembrie 1971 in aceeasi unitate,fara intrerupere (7 ani in gr.II-a de munca iar restul gr.III-a.) As dori sa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata lascarica lascarica Buna seara.Ma puteti ajuta cu un sfat? Am varsta de 57 ani si 2 luni,total stagiu de cotizare realizat este de 37 ani 5 luni iar din ianuarie 2003 sunt ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alexandrucosmin alexandrucosmin Sunt nascut in 09 1952 si am 32 de ani jumatate cotizati din care 24 de ani si 3 luni in grupa a II. am facut armata 1 an si 4 luni. Va rog frumos sa-mi ... (vezi toată discuția)