avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hotarare definitiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hotarare definitiva

Buna ziua !
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu pasii care trebuie urmati pentru ca o hotarare judecatoreasca sa ramana definitiva.
In urma unui proces penal s-a dat o hotarare judecatoreasca in care scria " cu drept de recurs in 10 zile de la pronuntare " A trecut o luna si nu am primit nimic ca ar fi facut recurs.Ce pasii mai trebuie urmati ?
Am avut avocat la proces, dar acum mi-a zis ca a fost angajat sa pledeze si misiunea lui s-a incheiat. mi-e greu acum sa platesc din nou un avocat ca sa finalizez procesul.
Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:31, 8 Septembrie 2009
Mergeti la arhiva instantei si vedeti daca s-a declarat recurs ... daca hotararea primei instante a fost comunicata tuturor partilor din proces si nu s-a declarat recurs, atunci solicitati instantei eliberarea unei copii legalizate de pe hotarare cu mentiunea ca este definitiva.

Daca s-a declarat recurs, atunci asteptati citatia pentru primul termen de judecata.
1. Mergeti la instanta si vedeti daca nu cumva s-a declarat recurs in cele 10 zile (probabil din cauza grevei, sa nu se fi dat drumul la inregistrari sau alte intarzieri)
2. Daca nu s-a declarat recurs se legalizeaza si se investeste cu formula executorie, este o taxa de timbru (nu este mare) si se ia hotararea legalizata si investita (adica se mai pun pe ea 2 stampile, asta ca sa stiti dvs.)
3. Se merge la un executor judecatoresc, care il alegeti dvs., pe care il vreti, din localitatea de unde este inculpatul si va face executarea. Se incheie un contract (ca la avocat) se plateste (cat anume o sa va spuna executorul)
Inocentia
Daca in cele 10 zile de la pronuntare nu s-a declarat recurs, atunci hotararea este definitiva.
Prin urmare, daca a trecut o luna de la pronuntare, cererea de recurs este deja inregistrata.
O prima precizare ... hotararea este definitiva .. nu este irevocabila.
Ar trebui sa mergeti la arhiva instantei si sa solicitati arhivarului sa va spuna daca hotararea a fost redactata si comunicata.
Daca nu a fost redactata si comunicata nu aveti decat sa asteptati pana se va redacta si comunica.
Daca a fost redactata si comunicata solicitati arhivarului sa verifice existenta dovezilor de comunicare si sa socoteasca termenul de 15 zile in raport de data primirii comunicarii.
Daca s-a implinit termenul si nu a fost declarat recursul formulati o cerere, platiti taxa de timbru si asteptati pana a doua zi cand veti primi hotarerea cu mentiunea definitiva si irevocabila.
Tot ce am spus este insa valabil dupa ce protestul magistratilor si greva personalului auxiliar se va fi sfarsit.
INOCENTIA a scris:

..................
3. Se merge la un executor judecatoresc, care il alegeti dvs., pe care il vreti, din localitatea de unde este inculpatul si va face executarea. Se incheie un contract (ca la avocat) se plateste (cat anume o sa va spuna executorul)
Inocentia



Oare cum va pune in executare o hotarare penala un executor judecatoresc???

Hotararile penale definitive se pun in executare de catre prima instanta de judecata, care este instanta de executare. Executarea unei hotarari penale parcurge doua etape:
1. instanta de executare emite mandatul de executare, pe care il comunica organelor de politie si urmareste punerea in executare a hotararii;
2. organul de politie pune in executare mandatul.

P.S.
mesajul initial se refera la un proces penal ;)
Ultima modificare: Marți, 8 Septembrie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Contestatie decizie de concediere gabosiistvan gabosiistvan Buna. Este vorba de o decizie de concediere, pe care am contestat-o la tribunal si in data de 26 mai 2009 contestatia a fost admisa. De aici din cate stiu ar ... (vezi toată discuția)
Eliberare comunicare Gloria83 Gloria83 Buna ziua. Am avut un proces pe care l-am castigat, ulterior partea adversa a facut recurs. L-am castigat si pe acesta. Instanta obliga partea adversa ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine ca hotararea data de instanta de apel, respectiv tribunalul, sa devina definitiva si irevocabila?  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Am primit hotararea instantei de apel si este specificat faptul ca este definitiva si ca o pot ataca cu recurs in termen de 30 de zile. Nu intentionez sa atac ... (vezi toată discuția)