avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua , am o intrebare : in februarie 2016 am terminat concediu crestere copil iar firma unde am lucrat a intrat in aprilie 2016 in faliment ,acum daca sunt angajat la alta firma pot sa beneficiez de alt concediu de crestere copil ? fac precizarea ca din martie pana in ianuarie 2017 nu am avut alt loc de munca angajat .se ia in calcul si concediul anterior ?multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:31, 30 Ianuarie 2017
Care este data prezumata a nasterii si ce statut , mai exact , ati avut in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului ?
da am avut un prenatal si in septembrie intru in alt concediu se poate daca am intrerupt contractu de munca 8luni
Nu se intelege nimic din ce ati postat .. .. pentru a primi un raspuns cat mai exact , reiau aspectele care v-am intrebat :
1) Care este data prezumata a ansterii ?

2) Ce statut ati avut in ultimii doi ani inainte de data nasterii copilului ? ... de exemplu, de la ... pana la am fost in CCC, de la ..... pana la salariata , etc.
am avut ccc din 2014 pana in 2016 iar din martie nu am avut contract de munca pana in prezent ,in septembrie naste al doilea copil pot beneficia de ccc?
Data prezumata a nasterii : septembrie 2017

Perioada eligibila pentru CCC : octombrie 2015 - septembrie 2017

Perioade luata in calcul :
octombrie 2015 - februarie 2016 (5 luni)

ianuarie - septembrie 2017 (9 luni)
total 14 luni

In speta , se va beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Alte discuții în legătură

Concediu maternal LambruCristiana LambruCristiana Buna seara! Am lucrat din iulie 2014-iulie2016 apoi am intrat in somaj(inchidere punct de lucru)din august 2016-aprilie2017.In noiembrie 2016 m-amangajat cu un ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! - indemnizație creștere copil petana12 petana12 Sunt insarcinata, a fost o sarcina surpriza, iar de la inceputul lunii septembrie mi-am dat demisia de la firma la care lucrez, mentionez ca lucrez din ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Addryana Addryana Situatie : Scoala post liceala: 2013-2014 = anul 1 2014-2015= anul 2 2015-2016= anul 3 Sept 2016- April 2017= somaj(09-04) 13.06.2015- nastere copil 1 ... (vezi toată discuția)