Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Diferență dintre partaj și dezmembrare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Diferență dintre partaj și dezmembrare

Puteți să îmi spuneți, vă rog, care este diferența dintre partaj și dezmembrare?
Rog răspuns urgent!
Partajul este operaţiunea juridică prin care este sistată proprietatea comună asupra bunurilor aflate în coproprietate, indiferent de izvorul său, precum şi asupra bunurilor aflate în devălmăşie (în cazul bunurilor soţilor).
In urma realizării unui partaj, fiecare coproprietar devine proprietarul exclusiv al bunurilor sau, după caz, al sumelor de bani ce i-au fost atribuite, numai cu începere de la data stabilită în actul de partaj, dar nu mai devreme de data încheierii actului, în cazul împărţelii voluntare, sau, după caz, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti.

De reţinut că, în cazul imobilelor, efectele juridice ale partajului se produc numai dacă actul de partaj încheiat în formă autentică sau hotărârea judecătorească rămasă definitivă, după caz, au fost înscrise în cartea funciară.

Dezmembrare = dezlipire.
Operaţiunea de dezlipire presupune:

1. întocmirea documentaţiei cadastrale de către un cadastrist pentru fiecare din imobilele care rezultă în urma dezlipirii (latura tehnică) şi
2. încheierea unui act notarial de dezmembrare la notarul public (latura juridică).
Dezlipirea unui imobil este reglementată de art. 879 alin. 2 din Noul Cod Civil care prevede că "imobilul înscris în cartea funciară se modifică şi prin dezlipiri, dacă se desparte o parte din imobil sau se micşorează întinderea acestuia".

De asemenea, operaţiunea de modificare, prin dezlipire, a imobilului înscris în cartea funciară, are doar caracter material şi nu implică niciun transfer de proprietate (art. 879 alin 5. din Noul Cod Civil). Pe cale de consecinţă, pentru această operaţiune părţile nu datorează statului impozit pe transferul proprietăţii.

Imobilele rezultate se vor transcrie în cărţi funciare noi, cu menţionarea noului număr cadastral pentru fiecare imobil, iar cartea funciară sau, după caz, vechile cărţi funciare se vor închide, fără a se mai putea redeschide pentru alte înscrieri (art. 880 alin 1. Noul Cod Civil).

Dacă întregul imobil înscris în cartea funciară a fost transcris, aceasta se va închide şi nu va mai putea fi redeschisă pentru noi înscrieri.

În cartea funciară nu se vor mai efectua operaţiuni de reînscriere a imobilelor, ci în toate cazurile se vor deschide cărţi funciare noi pentru toate imobilele create ca urmare a operaţiunilor de alipire sau dezlipire. (Se va avea în vedere şi abrogarea art. 43 din Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, republicată, prevăzută de art. 87 pct. 6 din Legea nr. 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil.)
Dezmembrarea presupune divizarea unei suprafete de teren in 2 sau mai multe loturi.
De exemplu suprafata de 1.000 m.p o impart in 3 loturi: 300 m.p., 200 m.p si 500 m.p .
Actul de dezmembrare se intocmeste de regula atunci cand se doreste instrainarea doar a unei parti din terenul intreg si are ca scop delimitatea acesteia.
Imobilul care se dezmembreaza poate avea un singur proprietar sau mai multi.

Partajul presupune incetarea starii de indiviziune. Este o operatiune aplicabila numai atunci cand imobilul are mai multi proprietari.
De exemplu, pe un teren sunt 4 proprietari, pe cote parti egale de 1/4 fiecare.
Cota de 1/4 este o cota ideala, in sensul ca nu se poate preciza unde este aceasta.
Finalitatea actului de partaj este ca fiecare sa devina proprietar exclusiv pe lotul lui.

Ca sa intelegeti mai bine, o sa fac o analogie :)
4 oameni merg in targ, pun bani la comun si cumpara un porc.
Porcul este al tuturor, fara a se sti care e bucatica fiecaruia. Pana la partaj este "porcul nostru".
Se incheie un partaj: X isi ia inima, ficatul si creierul, Y isi ia rinichii, un picior si capul, Z isi ia stomacul, inca un picior si o bucata de muschi, T isi ia soricul, un alt picior si inca o bucata de muschi.
Deci la final, fiecare devine proprietar pe partea lui.

raluk0207, utilizator
raluk0207 a scris:

Dezmembrarea presupune divizarea unei suprafete de teren in 2 sau mai multe loturi.
De exemplu suprafata de 1.000 m.p o impart in 3 loturi: 300 m.p., 200 m.p si 500 m.p .
Actul de dezmembrare se intocmeste de regula atunci cand se doreste instrainarea doar a unei parti din terenul intreg si are ca scop delimitatea acesteia.
Imobilul care se dezmembreaza poate avea un singur proprietar sau mai multi.

Partajul presupune incetarea starii de indiviziune. Este o operatiune aplicabila numai atunci cand imobilul are mai multi proprietari.
De exemplu, pe un teren sunt 4 proprietari, pe cote parti egale de 1/4 fiecare.
Cota de 1/4 este o cota ideala, in sensul ca nu se poate preciza unde este aceasta.
Finalitatea actului de partaj este ca fiecare sa devina proprietar exclusiv pe lotul lui.

Ca sa intelegeti mai bine, o sa fac o analogie :)
4 oameni merg in targ, pun bani la comun si cumpara un porc.
Porcul este al tuturor, fara a se sti care e bucatica fiecaruia. Pana la partaj este "porcul nostru".
Se incheie un partaj: X isi ia inima, ficatul si creierul, Y isi ia rinichii, un picior si capul, Z isi ia stomacul, inca un picior si o bucata de muschi, T isi ia soricul, un alt picior si inca o bucata de muschi.
Deci la final, fiecare devine proprietar pe partea lui.

Daca 2 indivizi au cota-parte dintr-un teren rezultat in urma unei mosteniri si aceasta se dezmembreaza, se poate vinde? Adica mai este nevoie de partaj sau este suficienta dezmembrarea?
VelvetVamp01, utilizator
Daca din terenul intreg doresc sa vanda doar o parte, e suficienta doar dezmembrarea.
Actul de dezmembrare si contractul de vanzare cumparare pe acea bucata de teren urmeaza sa fie semnate de ambii coproprietari.
Partajul nu este necesar, pe restul de teren ei ramanand in continuare in indiviziune.
Bună ziua! Sunt coproprietar cu cota 1/2 din întreg,obținut în urma certificatului de moștenitor. Cealaltă jumatate o deține mătușa mea și nefiind de acord cu partajul,să știm fiecare partea de proprietate doresc scoaterea din indiviziune cu aceasta. Ce demersuri trebuiesc făcute,având certificat de moștenitor,cadastru,intabulare înregistrare fiscală și funciară pe numele meu.Multumesc!
Păun Constantina, utilizator