Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA colectat depasire plafon
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA colectat depasire plafon

Buna ziua !
Va roga din suflet sa ma ajutati !O societate a depasit plafonul de 220000, in luna decembrie cu 250.000 lei. Nu am reusit sa depun D088, deoarece trebuiau niste traduceri si legalizari, care abia maine sunt gata.
Nu o sa mai depun D 088, o sa depun 010 cu 1.02.2017. Cum calculez tva-ul colectat pt. suma depasita, care este monografia contabila, avand in vedere ca societatea inca nu este inregistrata in scopuri de tva si ce declaratie trebuie sa depun si cu ce data?
Multumesc !
:((
Din cate cunosc eu, pentru valoarea care depaseste plafonul de scutire nu puteti colecta TVA. De asemenea nu puteti colecta TVA nici pe luna ianuarie 2017. TVA veti colecta, respective deduce, de la data la care deveniti platitor de TVA. Pana atunci nu puteti colecta, nu puteti deduce TVA.
Multumesc mult pt ca doriti sa ma ajutati, dar cand am incercat sa depun D088, cei de la Finante mi-au spus ca pt suma ce depaseste plafonul sunt obligat sa colectez TVA, dar nu am dreptul sa deduc. In aceasta situatie, va dati seama ce inseamna? Nu avem dacat sa ne vindem casa si eu si administratorul pt. a plati o suma imensa la stat. Nu este corect deloc. Mai am putin si fac infarct.
:((:((#-o#-o