Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul salarial IANUARIE 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul salarial IANUARIE 2017

Buna ziua,

Pentru calculul salarial din IANUARIE 2017, pentru plafonarea CASS, se foloseste salariul mediu brut de 2681 lei sau 3131 lei?

Multumesc!

Zi buna!
de unde ati luat salariul de 3131 lei ?
din cate stiu nu s-a publicat nimic pentru 2017, deci folosim 2681
Conform, articolului publicat pe avocatnet.ro, contributia la sanatate nu se mai plafoneaza din Februarie

Se poate verifica link-ul urmator:www.avocatnet.ro/content/art...
sergiu2011, utilizator
larisalaly a scris:

Buna ziua,

Pentru calculul salarial din IANUARIE 2017, pentru plafonarea CASS, se foloseste salariul mediu brut de 2681 lei sau 3131 lei?

Multumesc!

Zi buna!

2681 lei il veti folosi ...
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua,

Sunt cumva in aceeasi situatie, trebuie sa intocmesc astazi un stat de plata aferent lunii ianuarie 2017 pentru salariati cu un venit substantial peste plafonul CAS si CASS.

Legea 227 / 2015 Codul Fiscal (valabil pentru ianuarie 2017), art. 139, la alin (2) si (3) prevede astfel:

(2) În situaţia în care totalul veniturilor prevăzute la alin. (1) este mai mare decât valoarea a de 5 ori câştigul salarial mediu brut, contribuţia individuală de asigurări sociale se calculează în limita acestui plafon, pe fiecare loc de realizare a venitului.

(3) Câştigul salarial mediu brut prevăzut la alin. (2) este cel utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.

Legea nr. 340/2015 a bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2016 prevede:

Art. 15. - Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2016 este de 2.681 lei.

In opinia mea, si va rog frumos sa ma contraziceti, in acest moment nu exista o valoare a salariului mediu aprobata pentru anul 2017.

Personal, pentru situatia mea, m-am gandit sa folosesc valoarea propusa pentru anul 2017 si inca neaprobata (3.131 lei). Daca se va dovedi a fi o solutie incorecta, voi rectifica statul si voi plati salariatilor ulterior diferenta de bani.

Va multumesc si va doresc o zi buna!