Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Salar minim brut
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Salar minim brut

in 2016 care a fost salarul minim brut,pt,ca i 2017 este 1470 lei si atunci de ce mi s-a calculat la pensia de urmas in 2016 la salarul pe care l-am avut pe langa pensie 35% din care salar minim brut
Nu este vorba despre salariul minim brut ,ci despre 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

In 2016, salariul mediu brut pentru acest an a fost stabilit la 2.681 lei.

35% x 2681 = 938 lei ....
Cornel Vasile, Consilier juridic