avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1692 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Salar minim brut
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Salar minim brut

in 2016 care a fost salarul minim brut,pt,ca i 2017 este 1470 lei si atunci de ce mi s-a calculat la pensia de urmas in 2016 la salarul pe care l-am avut pe langa pensie 35% din care salar minim brut
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:48, 3 Februarie 2019
Nu este vorba despre salariul minim brut ,ci despre 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

In 2016, salariul mediu brut pentru acest an a fost stabilit la 2.681 lei.

35% x 2681 = 938 lei ....
Ultima modificare: Duminică, 3 Februarie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass , cas cristy1110 cristy1110 bua ziua . sunt IF si doresc sa stiu concret cat este cotizatia minima la cele doua case de asigurari . m-am uitat la procentele de la casa de pensii si nu se ... (vezi toată discuția)
Cumparare vechime pt pensie buiavasi buiavasi Buna dimineata! As dori sa imi precizati si mie, cu aproximatie, cam cat ar trebui sa plateasca, o persoana, barbat , nascut in iulie 1955, cu un stagiu de ... (vezi toată discuția)
Calcul salarial ianuarie 2017 larisalaly larisalaly Buna ziua, Pentru calculul salarial din IANUARIE 2017, pentru plafonarea CASS, se foloseste salariul mediu brut de 2681 lei sau 3131 lei? ... (vezi toată discuția)