Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie

Va rog puteti sa-mi spuneti la ce varsta pot iesi la pensie.
Am grupa de munca dupa cum urmeaza:
-11.11.1980 - 01.09.1986 - gr. II 100%;
-01.09.1986 - 31.03.2001 - gr. II 75%;
-01.04.2001 - 31.03.2006 - conditii deosebite.
Mentionez ca lucrez in continuare.
In asteptarea unui raspuns, va multumesc anticipat.
Mentionati si :
- data de nastere a dvs.
- perioada stagiului militar
- stagiul total de cotizare sau vechimea totala in munca
-data nasterii: 08.08.1958;
-armata: oct.1978 - feb.1980; (1 an si 4 luni)
-vechime in munca sau stagiul de cotizare: 36 ani si 2 luni (incepand cu 11.11.1980 - pana in prezent).
Va multumesc anticipat.
Pt anii de grupa a II-a vise scade din varsta standard ( 65 ani) 4 ani si 6 luni. - limita de varsta.
Pensie anticipata la 60 ani daca pana atunci faceti un stagiu de cotizare de 43 ani fara armata, facultate sau pensie de boala.
Pensia anticipata partiala ( cu penalizare ) la 60 ani.
Stagiul de cotizare realizat peste stagiul complet de cotizare: Procentul de diminuare pentru fiecare lună de anticipare:
până la un an 0,50%
peste un an 0,45%
peste doi ani 0,40%
peste trei ani 0,35%
peste patru ani 0,30%
peste cinci ani 0,25%
peste şase ani 0,20%
între şapte şi opt ani 0,15%
Multumesc mult pentru raspuns.
Inteleg ca pot iesi la pensie la varsta de 60 ani si 6 luni.
Astept un raspuns si de la d-ul consilier juridic "freeelis" (daca doreste).