Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Nascut in anul 1957, 41 de ani vechime inclusv stagiul militar, cind ma pot pensiona anticipat, in ce conditii si ce pensie voi obtine?
multumesc!
Conteaza luna in care sunteti nascut ! Spre exemplu , daca sunteti nascut in Ianuarie '57 , puteti sa va depuneti dosarul de pensionare abia in luna septembrie anul acesta . Pensionarea se va realiza la varsta de 60 de ani si 8 luni pt cei nascuti in perioada 01.1957 -03.1957 ( inclusiv ) , la 60 de ani si 9 luni pentru cei cuprinsi in intervalul 04.1957- 06.1957 , 60 de ani si 10 luni pentru cei cuprinsi in intervalul 07.1957- 09.1957 si tot asa ( se adauga cate o luna pentru fiecare perioada de 3 luni ) . Valoare pensiei se va calcula separat si depinde de anumiti factori ( stagiu complet , valoarea ultimei salarizari , etc ) care vor da un coeficient ,ce va fi multiplicat cu valoarea punctului de pensie ! Ex : Daca conform punctajului , dvs o sa aveti un coeficient de 1,2 , acesta se va inmulti cu 917,5 lei ( valoarea pct de pensie de la 01.01.2017 ) si o sa rezulte o pensie de 1101 lei .
Tot ceea ce trebuie sa faceti dvs e sa calculati cand anume tebuie sa mergeti sa depuneti actele de pensionare .
Scuze, am uitat sa mentionez:
Sint nascut pe 26.iunie 1957 iar ultimul salariu este de 1640 lei brut si aproximativ 1200 lei net plus acele tichete de masa!
Inca o data multumesc!
Daca sunteti in Iunie '57 atunci o sa va incadrati abia in luna Martie a anului viitor ( 2018 ) . Pentru confirmare , mergeti si depuneti dosarul la oficiul de pensii din localitate dvs de domiciliu si o sa primiti si datele oficiale cu privire la cunatumul pensiei ( se vor introduce toate datele de pe cartea de munca , cu perioade si venituri , intr-un program care va da valoarea coeficientului ) . Cu stima .
- Pensie anticipata ( fara penalizare) atunci cand aveti un stagiu de cotizare de 43 ani fara stagiu asimilat (armata, facultate, pensie de boala).
- Pensie anticipata partiala ( cu penalizare) dupa ce impliniti 60 ani.
Stagiul de cotizare realizat peste stagiul complet de cotizare: Procentul de diminuare pentru fiecare lună de anticipare:
până la un an 0,50%
peste un an 0,45%
peste doi ani 0,40%
peste trei ani 0,35%
peste patru ani 0,30%
peste cinci ani 0,25%
peste şase ani 0,20%
între şapte şi opt ani 0,15%
Adica 60 luni se inmulteste cu 0,35 cred ( 41 ani - armata - 35) si atunci depasiti doar cu 3 ani stagiul complet 21 % penalizare
Gabi50, utilizator
Multumesc, asa stiam si eu ce ma nedumireste este de ce zice d-l Iulix_73 ca pot iesi la pensie dupa 9 luni de la implinirea a 60 de ani!