Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Buna ziua.As vrea sa-mi raspundeti la o intrebare pe care o pun pentru o colega.Ea este aproape de varsta pensionarii si vrea sa afle daca,in situatia, ei ar fi unele modificari.Astfel,va spun ca este nascuta pe 3 martie 1958,lucreaza in invatamant si a lucrat tot timpul numai in acest domeniu,incepand cu data de 1 martie 1979 si pana in pezent.A avut intrerupere de activitate in 2000/2001,2001/2002.Doreste sa afle cand poate iesi la pensie de drept si cand poate iesi anticipat,intelegand de la noii guvernanti ca la ultima varianta ar fi penalizari minime.Multumesc .
Pensie limita de varsta in martie 2019, la 61 ani, stagiul complet de cotizare 31 ani.
Pensie anticipata ( fara penalizare) doar daca are un stagiu de 39 ani 1 zi.
Daca sunteti cadru didactic - se poate iesi la pensie doar cu data de 01.09.
Pensie anticipata partiala ( cu penalizare) - 01.09.2017. Penalizare e:
Stagiul de cotizare realizat peste stagiul complet de cotizare: Procentul de diminuare pentru fiecare lună de anticipare:
până la un an 0,50%
peste un an 0,45%
peste doi ani 0,40%
peste trei ani 0,35%
peste patru ani 0,30%
peste cinci ani 0,25%
peste şase ani 0,20%
între şapte şi opt ani 0,15%
Multumesc,dar nu stiu cum se calculeaza :se aduna penalizarea de,sa zicem ,50% in fiecare luna,astfel incat ,intr-un an se fac 50%x 12 luni?
La momentul 01/09/2017 ar fi o penalizare de 4,75%
Adica 19x25%