avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 159 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere auto din circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere auto din circulatie

Buna ziua,

Am vandut anul trecut lui x o masina. Pana sa scot fiscalul acesta a vandut-o lui y, dar mi-a dat copie acte: masina, CI noul proprietar. Cand il contactez pe y ca i-am scos fiscalul in care am mentionat ca i-o vand lui ca sa-i fie mai usor la inmatriuclat, y a vandut-o lui z. Il sun pe z, si a zis ca nu vrea deloc sa o inmatriculeze, ba chiar ca vrea 4500 lei daca o vreau inapoi. Mentionez ca nu am nici un act in original al masinii. Cum pot radia masina din circulatie ?

multumesc
Cel mai recent răspuns: D@nyell , utilizator 16:28, 18 Mai 2018
Interesul dv care este ,sa radiati vehiculul de la finante sau din circulatie?
Radierea din circulatie este institutie ireversibila si irevocabila,prin care proprietarul vehiculului solicita oficial SPR evidenta auto interesul pentru radiere vehicul
Cererea de radiere vehicul din circulatie are consecinta restrictionarii definitiva si irevocabila a circulatiei vehiculului pe drumurile publice
radiere fiscala si din circulatie
adica odata ce am scos fiscalul am radiat-o de la finante, dar scrie pe ceritifcatul fiscal ca e instrainata...cum ar trebui sa procedez ? nu vreau sa vina amenzi pe numele meu...
corina_chipirog a scris:

radiere fiscala si din circulatie


Și eu caut mașina mea de un an , am vândut-o la un prieten și el la altu și tot așa ...
Am scos fiscalul și as dori sa știu cum sa fac sa o radiez !!! Precizez k am doar copii de la acte ... și
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere masina Adrian ats Adrian ats Buna ziua. Am o intrebare la dumneavoastra. Ce pot face sa radiez din circulatie o masina vanduta pe cel care a cumparat-o a vandut-o mai departe si cel din ... (vezi toată discuția)
Radiere in urma suspendarii certificatului si a numerelor procustprestserv procustprestserv Mi s-au retinut certificatul de inmatriculare si numerele de circulatie din cauza ITP expirat. Repararea masinii ar fi prea costisitoare, prin urmare a-si ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la serviciul inmatriculari marioaramuntean marioaramuntean Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la Serviciul Inmatriculari deoarece proprietatul a venit si a declarant ca masina e ... (vezi toată discuția)