avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere in urma suspendarii certificatului si a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere in urma suspendarii certificatului si a numerelor

Mi s-au retinut certificatul de inmatriculare si numerele de circulatie din cauza ITP expirat.
Repararea masinii ar fi prea costisitoare, prin urmare a-si dori sa o radiez de la fisc si din circulatie.
Am doar dovada de la politie ,actul de constatare RAR si catrtea de identitate a masinii.
Cum ar trebui sa procedez?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:11, 7 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista mai multe variante
Depinde de interesul dv
Puteti preda vehiculul la unitate specializata si in baza documentului puteti radia auto de pe rolul dv fiscal
Daca intentionati pastrarea vehicului ,daca aveti spatiu proprietate privata unde il puteti depozita,in baza documentului care atesta calitatea de proprietar asupra spatiului de depozitare,puteti solicita radierea auto de pe rolul dv fiscal
Sarut mana pentru raspuns
Ca sa-mi primeasca masina la REMAT trebuie sa merg cu urmatoarele acte:
-cartea de identitate a vehiculului (CIV)
-certificatul de inmatriculare (CI)
Acesta din urma este retinut la politie, deci REMAT-ul pica!
Pentru a radia autoturismul din punct de vedere fiscal, trebuie sa merg la Directia Taxe si Impozite Locale.
Insa si aici ar trebui sa prezint printre altele
-cartea de identitate a vehiculului – original si copie
-actul care atesta instrainarea autovehicului sau adeverinta de la REMAT in cazul in care autovehiculul a fost scos din uz.
Aici cred ca pot sa invoc ,,RADIERE LA CERERE'', dand o declaratie pe proprie raspundere, prin care sa atest ca vehiculul a fost retras definitiv din circulatie si ca va fi depozitat in spatiul proprietate privata.
Sa presupunem ca obtin certificatul de atestare fiscala .
Urmatorul pas, ar fi radierea din circulatie.
La Serviciul Rutier, pentru radiere din circulatie, mi se pretind printre altele:
-cartea de identitate a vehiculului – original si copie
-certificatul de inmatriculare
-placutele cu numarul de inmatriculare
Acestea din urma fiind retinute la ei!
Vedeti ?... peste tot mi se pretind certificatul si placutele pe care eu nu l-e detin.
Radierea pe propria raspundere se poate realiza inclusiv pe langa varianta precizata de dv si prin prezentare document care atesta calitatea dv de proprietar asupra spatiului de depozitare vehicul
Nu este obligatoriu pentru radiere auto de pe rol fiscal ca vehiculul sa fie radiat din evidenta SPR evidenta auto

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere Georgica112 Georgica112 Bună ziua. Am avut o dacie veche din 1998 anul fabricației, am dus-o la un centru de fier vechi tăiată în bucăți acolo mi sa eliberat o adeverinta cu ... (vezi toată discuția)
Radiere din circulatie CeliaMariana CeliaMariana Buna seara! Cum pot radia un autoturism pe care nu l-am înmatriculat pe numele meu? Mentionez ca am actele in original ale masinii si contract de vanzare ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism din circulatie! Victor26 Victor26 Doresc sa radiez din circulatie un autoturism. Sunt o persoana cu handicap grav si as evita deplasarile pe la diverse birouri. Cum ar trebui sa procedez si ... (vezi toată discuția)