Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cerere- formula de adresare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cerere- formula de adresare

Sunt mai in varsta si pe vremea mea am fost invatata ca o cerere se scrie numai intr-un singur fel, in sensul ca incepe doar cu ”Domnule Director”, chiar daca in functia de conducere este o doamna. Este corect sa se scrie ”Doamna Directoare”?
Daca stiti cu certitudine ca functia de director este ocupata de o doamna, puteti sa formulati "Doamna Director" (varianta pe care personal o prefer, caci este vorba de o anumita functie) sau "Doamna Directoare". Insa, daca scrieti "Domnule Director" nu este gresit, caci nimeni nu e obligat sa faca cercetari cu privire la sexul persoanei care detine respectiva functie.