Forum Discuţii diverse Cultură generală Cerere, model de adresare
Discuție deschisă în Cultură generală

Cerere, model de adresare

Buna seara,
va rog care este forma corecta de adresare intr-o cerere catre un director ,daca persoana respectiva este o dna director?
Eu as scrie Doamna (sau Doamnei) directoare, firesc mi se pare sa faceti acordul daca stiti ca persoana care ocupa functia este femeie.

Nu este incorect nici Doamna director, insa e cam rigida exprimarea.
La scoala (este mult de atunci) am invatat ca forma corecta de adresare in cazul pus in discutie este : doamna director, doamna ministru, doamna avocat etc.
Se pare ca ambele forme sunt acceptate :) E interesant acest articol:
[ link extern ]