Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... drept civil - legea prescriptiei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

drept civil - legea prescriptiei

Buna ziua! va rog frumos sa ma indrumati cat mai amanuntit posibil! Problema mea este ca am datorii la mai multe banci,5-6 banci, la un momet dat nu am mai putut sa platesc datoriile si dupa instiintari de plata am primit am primit executarile silite, de oarece eu nu detin nimic pe numele meu, nu au avut ce executa. Am inteles ca exista legea prescriptiei,de cand intra in aplicatie legea pentru mine si in cat timp de prescrie? tinind cont ca au trecut cel putin 5 ani de cand eu nu am mai putut plati aceste datorii.
De principiu, termenul ptr.dreptul de a obtine executarea silta este de 3ani, dar este posibil ca executorul judecatoresc sa fi facut acte de intrerupere a prescriptiei,dupa intreruperea prescriptiei, incepe sa curga un nou termen.
SI CE POT FACE IN CAZUL ACESTA?