Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical se inregistreaza in Revisal ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical se inregistreaza in Revisal ?

Buna ziua,

Am un angajat care este in concediu medical de 1 an de zile, avand concedii medicale de la o luna la alta. Trebuia inregistrat in Revisal? In aceasta perioada i se aplica si lui majorarea salariului monim pe economie ?
Va multumesc pentru ajutor.
Concediile medicale nu se opereaza in REVISAL, iar majorarea salariului va avea loc la incetarea suspendarii c.i.m.
Pai trebuie sa ii suspend contractul de munca in revisal ? Uitati ce spune legea :
Suspendarea contractului individual de munca din cauza concediului medical nu se inregistreaza in ReviSal. HG 500/2011 actualizata privind ReviSal – registrul general de evidenta a salariatilor specifica expres aceasta exceptie la articolul 3, alineatul 2, litera h):

„Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
…………………..
m) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;”

Cunosc ce se prevede in lege si , prin urmare, este asa cum am mentionat eu ... nu se inregistreaza in REVISAL , concediile medicale.
Multumesc, voiam sa fiu cat mai explicita. O zi frumoasa!