Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim pe economie si bonurile de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim pe economie si bonurile de masa

Buna ziua,
fica mea este angajata ca vanzatoare la un magazin privat unde are salariul minim pe economie.Patroana le da si 20 de bonuri de masa pe care le considera parte integranta din salariu adica din 1250 ron( salariu minim) se fac toate retinerile legale se scade contravaloarea bonurilor si aceia sun banii pe care ii primeste in mana.Este legal sa calculeze astfel salariul (bonuri+bani=salariu minim)?In cazul unui concediu medical de o luna pentru sarcina cu risc(75%) a primit 700 ron.Daca nu este legal ce putem face?
Multumesc!
Nu este corect ..salariul minim,in prezent, nu include sporuri sau alte adaosuri.

Puteti sesiza ITM-ul si/sau promova o actiune in instanta.
burdusel liviu a scris:

Buna ziua,
fica mea este angajata ca vanzatoare la un magazin privat unde are salariul minim pe economie.Patroana le da si 20 de bonuri de masa pe care le considera parte integranta din salariu adica din 1250 ron( salariu minim) se fac toate retinerile legale se scade contravaloarea bonurilor si aceia sun banii pe care ii primeste in mana.Este legal sa calculeze astfel salariul (bonuri+bani=salariu minim)?In cazul unui concediu medical de o luna pentru sarcina cu risc(75%) a primit 700 ron.Daca nu este legal ce putem face?
Multumesc!

Nu este corecta maniera in care procedeaza angajatorul.
La acest moment salariul minim brut, fara sporuri sau alte adaosuri este de 1450 lei, respectiv 1065 lei net.
Fiica dvs ar trebui sa primeasca 1065 lei net, lunar.
Bonurile de masa, daca angajatorul vrea sa le ofere salariatilor, nu este legal sa afecteze cuantumul salariului minim pe economie.
Va sfatuiesc sa va adresati cu o seizare in acest sens la ITM.
Puteti proceda si laintroducerea unei actiuni in instanta.
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contribuţia (125 lei).
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMĂ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din OUG nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii.

Codul fiscal:
ART. 62 - Venituri neimpozabile
În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
c) indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Va rog sa precizati data exacta de cand a intrat in concediu de risc maternal, ce valoare au tichetele de masa primite (mai jos am calculat cu 9,57 lei/tichet).

De exemplu, daca a lucrat luna decembrie 2016, calculul arata astfel:

FLUTURAS decembrie 2016

Salariu incadrare = 1250
Total zile lucratoare/luna = 20
Lucrat 160 ore = 1,250
Venit Brut = 1,250
CAS = 1250 x 10.5% = 131
Somaj = 1250 x 0.5% = 6
CASS = 1250 x 5.5% = 69
Venit Net = 1250 - 131 - 6 - 69 = 1,044
Deducere personala 0 pers. = 300
Tichete de masa = 20 x 9.57 = 191
Venit baza calcul impozit = 1044 - 300 + 191 = 935
Impozit = 935 x 16% = 150
Salariu net lunar = 1044 - 150 = 894

Daca a avut concediu de risc maternal de la 1 ianuarie 2017, atunci calculul arata asa:

Calcul indemnizatie CM
venituri brute 6 luni anterioare = 1250 x 6 = 7500
zile lucrate 6 luni anterioare = 21 + 21 + 22 + 22 + 21 + 21 = 128
media zilnica = 7500 : 128 = 58.59
procent indemnizatie = 75%

FLUTURAS ianuarie 2017
Salariu incadrare = 1250
Total zile lucratoare/luna = 20
CM FNUASS = 58.59 x 20 x 75% = 879
Venit Brut = 879
CAS = 99
Somaj = 0
CASS = 0
impozit = 0
Salariu net lunar = 879 - 99 = 780

Valoarea de 780 este destul de aproape de cei 700 luati in mana, de aceea cred ca nu a inceput medicalul cu 1 ianuarie sau angajatorul a retinut si impozitul aferent (ar fi de 77 lei), fara sa respecte legea care prevede ca indemnizatia de risc maternal este scutita de impozit.

Plata primelor 5 zile din CM ramane la latitudinea angajatorului ...
a primit fluturasul de salariu? codul fiscal se modifica, in Romania, anual. in 2015, in 6 luni s-a modificat de cel putin 4-5 ori. luati fluturasul de salariu si mergeti cu el la orice firma de contabilitate sa verifice daca s-a calculat corect.