avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata si nu lucrez
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata si nu lucrez

Buna ziua, am aproximativ o luna de cand sunt insarcinata. In perioada mai 2015 - octombrie 2016 am lucrat . Beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:51, 19 Februarie 2018
Care este data prezumata a nasterii ?
In Octombrie,joi voi afla mai exact data.
Daca luna nasterii este octombrie 2017 , atunci perioada eligibila pentru CCC este noiembrie 2015 - octombrie 2017.

In acest caz, dvs aveti acoperita perioada noiembrie 2015 - octombrie 2016 (12 luni). Situatie in care veti putea beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Bună ziua ! Am o intrebare. Sunt însărcinată in 12 săptămâni și momentan nu mai lucrez de anul trecut din martie dar înainte am lucrat in 2016 tot la aceași firmă. Care sunt demersurile cu CNAS?
Ultima modificare: Luni, 19 Februarie 2018
AdeClau, utilizator
Despre ce demersuri este vorba?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc dupa somaj Tinnna29 Tinnna29 Buna ziua,am lucrat la o firma din 2016 pana in august 2018 cand a intrat in insolventa,din august pana in februarie am fost in somaj,iar dupa finalizarea ... (vezi toată discuția)
Pot sa beneficiez de indemnizatie Lorrredana Lorrredana Bună ziua!As dori sa aflu și eu răspunsul la următoarea întrebare : Dacă am lucrat din 15/03/2015 pana la data de 30/10/2016 cu un contract de 8 ore pe ... (vezi toată discuția)
Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)