Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata si nu lucrez
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata si nu lucrez

Buna ziua, am aproximativ o luna de cand sunt insarcinata. In perioada mai 2015 - octombrie 2016 am lucrat . Beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului?
Care este data prezumata a nasterii ?
In Octombrie,joi voi afla mai exact data.
Daca luna nasterii este octombrie 2017 , atunci perioada eligibila pentru CCC este noiembrie 2015 - octombrie 2017.

In acest caz, dvs aveti acoperita perioada noiembrie 2015 - octombrie 2016 (12 luni). Situatie in care veti putea beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Bună ziua ! Am o intrebare. Sunt însărcinată in 12 săptămâni și momentan nu mai lucrez de anul trecut din martie dar înainte am lucrat in 2016 tot la aceași firmă. Care sunt demersurile cu CNAS?
AdeClau, utilizator
Despre ce demersuri este vorba?