avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot sa beneficiez de indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot sa beneficiez de indemnizatie

Bună ziua!As dori sa aflu și eu răspunsul la următoarea întrebare :
Dacă am lucrat din 15/03/2015 pana la data de 30/10/2016 cu un contract de 8 ore pe zi, iar in luna martie a acestui an(2017) am rămas însărcinată, aș putea să beneficiez de indemnizatie la momentul nașterii? ?și daca da,ce acte imi trebuie pentru aceasta.Menționez ca din data de 30/10/2016 nu am mai lucrat în alta parte.Va rog frumos dacă ma puteți ajuta cu un răspuns.Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:03, 18 Mai 2017
Care este prezumata a nasterii ?
Decembrie
Perioada eligibila : ianuarie 2016 - decembrie 2017

Perioade acoperite : ianuarie 2016 - octombrie 2016 (10 luni)

In speta, nu puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Dar dacă mai lucrez câteva luni pana nasc se iau in calcul?
Da , se iau in considerare ... va mai trebuie minim 2 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insarcinata si nu lucrez denisageorgescu denisageorgescu Buna ziua, am aproximativ o luna de cand sunt insarcinata. In perioada mai 2015 - octombrie 2016 am lucrat . Beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului? (vezi toată discuția)
Beneficiez sau nu de indemnizatie? MariaMagdalena24 MariaMagdalena24 Bună ziua ..as dori sa știu dacă o sa beneficiez de Indemnizația de creștere a copilului sau nu . Perioada în care am lucrat a fost 01.04.2013 ... (vezi toată discuția)
Indemnizație concediu creștere copil Apaxil Apaxil Buna ziua, a-și dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizație concediu creștere copil in cazul in care am fost angajata pe 2 ore din 2015 pana in Aprilie ... (vezi toată discuția)