Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi ca asistent personal pt persoana cu handicap ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi ca asistent personal pt persoana cu handicap grav

A-și dori sa mi spuneți exact ce drepturi și obligații am că asistent personal pt persoana cu handicap grav, program de lucru, etc.....Vă mulțumesc!
Drepturile nu sunt diferite de ale unui salariat obișnuit. Programul poate fi chiar nonstop dacă ești și aparținător.
Aveti dreptul la salariu, la concediu platit (pe perioada cat sunteti in concediu, bolnavul primeste o indemnizatie de la primarie), primaria ar trebui sa organizeze cursuri de pregatire pentru asistentii personali o data la doi ani (prin furnizori specializati), sunteti asigurat, dobanditi vechime in munca...
Pe perioada îngrijirii şi protecţiei persoanei cu handicap grav, pe baza contractului individual de muncă, asistentul personal are următoarele drepturi:
a) salariu de bază stabilit potrivit dispoziţiilor legale privind salarizarea asistentului social cu studii medii din unităţile de asistenţă socială din sectorul bugetar, altele decât cele cu paturi, precum şi spor de vechime şi alte sporuri aferente acordate în condiţiile legii;
b) program de lucru care să nu depăşească în medie 8 ore pe zi şi 40 de ore pe săptămână; c) concediu anual de odihnă, potrivit dispoziţiilor legale aplicabile personalului încadrat în instituţii publice;
d) transport urban gratuit, în condiţiile prevăzute la art. 23 din Legea 448/2006;
e) transport interurban, în condiţiile prevăzute la art. 24 din Legea 448/2006.

Asistentul personal are următoarele obligaţii principale:
a) să participe, o dată la 2 ani, la instruirea organizată de angajator;
b) să semneze un angajament, ca act adiţional la contractul individual de muncă, prin care îşi asumă răspunderea de a realiza integral planul de recuperare pentru copilul cu handicap grav, respectiv planul individual de servicii al persoanei adulte cu handicap grav;
c) să presteze pentru persoana cu handicap grav toate activităţile şi serviciile prevăzute în contractul individual de muncă, în fişa postului şi în planul de recuperare pentru copilul cu handicap grav, respectiv în planul individual de servicii al persoanei adulte cu handicap grav;
d) să trateze cu respect, bună-credinţă şi înţelegere persoana cu handicap grav şi să nu abuzeze fizic, psihic sau moral de starea acesteia;
e) să comunice direcţiilor generale de asistenţă socială şi protecţia copilului judeţene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, în termen de 48 de ore de la luarea la cunoştinţă, orice modificare survenită în starea fizică, psihică sau socială a persoanei cu handicap grav şi alte situaţii de natură să modifice acordarea drepturilor prevăzute de lege.

Detalii : Legea 448/2006
[ link extern ]