Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ASISTENT PERSONAL COPIL CU HANDICAP GRAV
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ASISTENT PERSONAL COPIL CU HANDICAP GRAV

BUNA ZIUA POATE FI OBLIGAT ASISTENTUL PARSONAL AL COPILULUI CU HANDICAP ASISTENTUL FIIND MAMA COPILULUI SA STEA CU COPILUL LA GRADINITA SPECIALA TOT PROGRAMUL CAT COPILUL ESTE LA GRADINITA ADICA 5 ORE
Da, dacă este prevăzut în planul de abilitare-reabilitare pentru copilul cu handicap grav

[ link extern ] /
Obligaţiile asistentului personal

Asistentul personal are următoarele obligații principale:

- să participe, o dată la 2 ani, la instruirea organizată de angajator;
-să semneze un angajament, ca act adițional la contractul individual de muncă, prin care își asumă răspunderea de a realiza integral planul de abilitare-reabilitare pentru copilul cu handicap grav, respectiv planul individual de servicii al persoanei adulte cu handicap grav;
-să presteze pentru persoana cu handicap grav toate activitățile și serviciile prevăzute în contractul individual de muncă, în fișa postului și în planul de abilitare-reabilitare pentru copilul cu handicap grav, respectiv în planul individual de servicii al persoanei adulte cu handicap grav;
-să trateze cu respect, bună-credință și înțelegere persoana cu handicap grav și să nu abuzeze fizic, psihic sau moral de starea acesteia;
-să comunice direcțiilor generale de asistență socială și protecția copilului județene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului București, în termen de 48 de ore de la luarea la cunoștință, orice modificare survenită în starea fizică, psihică sau socială a persoanei cu handicap grav și alte situații de natură să modifice acordarea drepturilor prevăzute de lege.

(vezi și Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, art. 35-44)
multumesc pt raspuns in planul de abilitare reabilitare unde este trecuta unitatea de invatamant adica gradinita speciala in afara de cadrele didactice nu este trecut nimeni