Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Achizitie servicii juridice primarie rurala (absolvent ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Achizitie servicii juridice primarie rurala (absolvent Spiru Haret)

O primarie dintr-o localitate rurala poate achizitiona servicii juridice prin intelegere cu un avocat sau trebuie licitatie. Valoarea contractului este de 5000 euro/12 luni ?
Da, se poate fara licitatie, fiind o achizitie directa.
Avocatul pe care doriti sa il contractati nu cunoaste aceste aspecte/ prevederi legale?

[mesaj editat - 2.8 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic

nu ca este stagiar si a terminat dreptul la Spiru Haret

[mesaj editat - 2.8 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
mai bine va intrebati cum o sa va rezolve el problemele, daca nici macar atat nu stie...:)
O.U.G. nr. 26/2012 prevede ca institutiile publice
care au in structura organizatorica personal propriu de specialitate juridica nu pot achizitiona servicii juridice de consultanta, de asistenta si/sau de reprezentare
asa ca un avocat poate fi angajat doar daca nu exista personal de specialitate juridica la nivelul primariei.
Chiar si in acesta eventualitate achizitia trebuie sa respecte principiile achizitiilor publice, concurenta, transparenta etc. - existenta a mai multor oferte, un studiu de piata...
De asemenea, un avocat stagiar nu poate depune concluzii la toate instantele si are anumite limitari
marius_bad, utilizator
@ marius_bad

in primaria respectiva numai secretarul are studii juridice dar mentioneaza ca are prea multe probleme si nu are timp de instante. Baietii baga gras la avocat si spun ca desi e de la Spiru Haret mentioneaza ca omul e doctor in drept international cu studii si diploma on line de la Universitate din USA cu examine prin email si are si onorar de succes de 10.000 euro

[mesaj editat - 2.8 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic