avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice de corectie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice de corectie pensie

De la 1 iulie s-a schimbat indicele de corectie?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:50, 3 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
1,05
Legea 160/2017

Incepand cu 03/07/2017 ramane 1,14

În vigoare de la 03 iulie 2017

2. La articolul 170, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (3^1), cu următorul cuprins:

"
(3^1) În situația în care indicele de corecție rezultat în urma aplicării prevederilor alin. (1) și (2) este mai mic decât cel precedent calculat, se păstrează acesta din urmă."



Articolul 170
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatiei pe anul 2011.
(2) Incepand cu anul 2013, castigul salarial mediu brut realizat, prevazut la alin. (1) , este cel definitiv, cunoscut in anul precedent celui in care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul National de Statistica.
(3) Indicele de corectie se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie prusa prusa Buna ziua , am si eu o intrebare: daca sunt nascuta in anul 1958 luna decembrie si am o vechime in munca de 34 de ani si 5 luni pot iesi la pensie la 55 de ani ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei conform oug nr.1/2013 sorinaga sorinaga Articolul 170 (1) Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în ... (vezi toată discuția)
Aplicarea art. 170 din legea 263/2010 virgilbodic virgilbodic Cum se aplica art.170 daca in anul precedent castigul mediu brut realizat a fost zero? (vezi toată discuția)