Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sigiliu apometru
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sigiliu apometru

Buna ziua,
Mutata fiind intr-un bloc nou, platesc pierderile la apa cat consumul lunar. Internarea mea este: cine este responsabil cu sigilarea apometrelor? Nici macar un apartament din 16 nu are sigilii la apometre si de aici si pierderile lunare egale cu apa consumata ( si comunicata lunar la asociatie). Trebuie sa ne ocupam individual de sigilarea apometrelor sau trebuie sa se ocupe asociatia de toate apartamentele?
sigilarea trebuie facuta sub supravegherea asociatiei.
puteti face individual sigilarea ( bineinteles, cu firma sau personal autorizat in acest sens ) si apoi sa duceti la asociatie copii dupa procesele verbale de sigilare. Cu acest prlej puteti face si o invitatie administratorului sau presedintelui sa vina la fata locului sa vada apometrele sigilate ( sa nu creada ca procesele verbale s-au intocmit formal, fara sigilarea in fapt ) ( adica as fi avut o cunostinta care se ocupa cu asa ceva si mi-ar fi intocmit procesele verbale de sigilare ).
Daca oamenii sunt de buna credinta si nu scot apometrul pt a consuma apa in ap. fara ca apometru sa inregistreze, nu are legatua cu sigilarea lor sau nu.
Puteti constata ca dupa ce ati puis toti sigilii sa aveti aceeasi pierdere de apa, si atunci este normal sa suporte toata lumea aceste pierderi.
Parerea mea este ca trebuie intai sa va dati seama daca exista in subsol pierderi de apa si sa remediati acest lucru.
Oricum apometru de bransament de la furnizorul de apa este de o clasa metrologica mai buna decat ce au proprietarii in ap.
Poate sa fie si de la apometru furnizorului carte trebuie si el schimbat la un anumit nr. de ani, etc