avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... firma de recuperare creante la asociatiile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

firma de recuperare creante la asociatiile de proprietari

Buna ziua!

Acum 2 zile, la blocul nostru a venit o firma de recuperare creante, debite, specializata in asociatii de proprietari.
Reprezentantul acestei societati a facut o prezentare a modului de recuperare debite si penalizari de la proprietarii rai platnici:
- etapa 1 - mediere: esalonare plati debite;
- etapa 2 - instanta (daca propriatrul refuza medierea).
Mi s-a parut ciudat cand s-a precizat faptul ca, in cazul in care proprietarul refuza medierea se merge direct la un executor.


Va rog sa-mi spuneti daca activitarea acestor firme este valabila si pentru asociatiile de proprietari?...in parte de mediere, am inteles ca proprietarul este sunat de un call-center, somatie pe usa!
Ce acreditari trebuie sa cerem acestei firme, ca sa verificam datele prezentate de acesta societate.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 13:47, 1 Martie 2017
Atentie mare la aceste asa zis firme de recuperari creante,cei care au activitate in domeniu si clienti nu stau sa vina la usile asociatiilor de proprietari ci au alte modalitati de colaborare cu banci,societati de tel mobila etc,cred ca cei la care faceti vorbire sunt la inceput de drum si incearca sa ciupeasca cate ceva...Medierea presupune alte activitati nu afisat notificari pe usa,si telefoane de la call center iar in in cazul in care debitorul in cazul dvs locatarul cu restante la intretinere refuza participarea la mediere,procedura care nu este obligatorie,singura solutie este instanta.Numai dupa obtinerea unei hotarari judecatoresti se poate apela la un executor judecatoresc.Nu va lasati incantat de promisiunea unui mic comision sau de sustinerea ca nu va costa nimic ,costurile urmand a fi recuperate la final,mare atentie la clauzele din eventualul contract...
Intre asociatie si proprietar nu exista un contract care sa dea asociatie dreptul sa cesioneze creanta.
Si daca au call center ce fac cu el, de au telefonul proprietarului ca sa il streseze?

am intalnit astfel de firme in activitatea mea de cenzor extern: unele isi fac treaba, altele mai putin ...

Daca dati de o firma serioasa, asociatia recupereaza restante semnificative.
Daca nu se reuseste prin negociere, singura cala este prin instanta.
Cel mai bine este sa discutatii intre dvs. pt ca va stiti mai bine problemele.
Buna ziua!

Multumesc celor care au raspuns.
Pe mine, aceasta firma de recuperare creante, nu ma convins.
Prin asa zisa mediere mai pierd 90 zile, prefer varianta in care se merge in instanta cu proprietarii rai platnici.

Alte discuții în legătură

Recuperare datorii luis29 luis29 Buna ziua, Am si eu doua intrebari daca se poate sa-mi raspundeti: 1. as vrea sa stiu daca o persoana este datoare la asociatia de propietari iar asociatia ... (vezi toată discuția)
Suntem somati de apanova. eu sunt la zi. cum ma pot proteja? Cuculica Cuculica Avem multi restantieri care nu platesc cu lunile. Administratorul si presedintele actual pretind ca nu au bani sa ii actioneze in justitie, au obtinut si ... (vezi toată discuția)
Restantier din anul 2007 giotto_2016 giotto_2016 Buna ziua! Avem un restantier care nu si-a platit intretinerea din anul 2004. Fostul comitet l-a dat in judecata si din pacate prin procesele desfasurate, ... (vezi toată discuția)