Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... firma de recuperare creante la asociatiile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

firma de recuperare creante la asociatiile de proprietari

Buna ziua!

Acum 2 zile, la blocul nostru a venit o firma de recuperare creante, debite, specializata in asociatii de proprietari.
Reprezentantul acestei societati a facut o prezentare a modului de recuperare debite si penalizari de la proprietarii rai platnici:
- etapa 1 - mediere: esalonare plati debite;
- etapa 2 - instanta (daca propriatrul refuza medierea).
Mi s-a parut ciudat cand s-a precizat faptul ca, in cazul in care proprietarul refuza medierea se merge direct la un executor.

Va rog sa-mi spuneti daca activitarea acestor firme este valabila si pentru asociatiile de proprietari?...in parte de mediere, am inteles ca proprietarul este sunat de un call-center, somatie pe usa!
Ce acreditari trebuie sa cerem acestei firme, ca sa verificam datele prezentate de acesta societate.
Multumesc!
Atentie mare la aceste asa zis firme de recuperari creante,cei care au activitate in domeniu si clienti nu stau sa vina la usile asociatiilor de proprietari ci au alte modalitati de colaborare cu banci,societati de tel mobila etc,cred ca cei la care faceti vorbire sunt la inceput de drum si incearca sa ciupeasca cate ceva...Medierea presupune alte activitati nu afisat notificari pe usa,si telefoane de la call center iar in in cazul in care debitorul in cazul dvs locatarul cu restante la intretinere refuza participarea la mediere,procedura care nu este obligatorie,singura solutie este instanta.Numai dupa obtinerea unei hotarari judecatoresti se poate apela la un executor judecatoresc.Nu va lasati incantat de promisiunea unui mic comision sau de sustinerea ca nu va costa nimic ,costurile urmand a fi recuperate la final,mare atentie la clauzele din eventualul contract...
Intre asociatie si proprietar nu exista un contract care sa dea asociatie dreptul sa cesioneze creanta.
Si daca au call center ce fac cu el, de au telefonul proprietarului ca sa il streseze?

am intalnit astfel de firme in activitatea mea de cenzor extern: unele isi fac treaba, altele mai putin ...

Daca dati de o firma serioasa, asociatia recupereaza restante semnificative.
Daca nu se reuseste prin negociere, singura cala este prin instanta.
Cel mai bine este sa discutatii intre dvs. pt ca va stiti mai bine problemele.
Buna ziua!

Multumesc celor care au raspuns.
Pe mine, aceasta firma de recuperare creante, nu ma convins.
Prin asa zisa mediere mai pierd 90 zile, prefer varianta in care se merge in instanta cu proprietarii rai platnici.