Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu fara plata

Buna ziua!Am și eu o nelămurire ,sunt în concediu creștere copil,ultima luna nu o i-a tatăl,eu am vrut sa optez pentru ultima luna până face copilul 2ani , concediu fara plata,dar firma refuză,întrebarea mea este nu e obligata sa îmi accepte concediul fara plata?
art.4^1 din Normele de aplicare a OUG 111/2010

(5) În situaţia în care persoana îndreptăţită optează pentru concediu fără plată potrivit alin. (2), cererea pentru acordarea acestuia se depune şi se înregistrează la angajator, pe această perioadă aplicându-se corespunzător prevederile art. 21 alin. (3) şi (4) şi art. 22 din ordonanţa de urgenţă.

In cazul refuzului angajatorului de a va acorda CFP pentru cresterea copilului, puteti sesiza AJPIS.