Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz remediere probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz remediere probleme

Buna ziua,

Am urmatoarea speta>

Am cumparat o casa (in 2016) de la constructor persoana fizica. Nu a fost locuita din varii motive, insa a fost ingrijita, incalzita pe timp de iarna etc. Acum vrem sa ne mutam dar am constatat diverse probleme la ea: instalatia termica nu functioneaza corespunzator, tencuiala la exterior cade, gresia in baie se desprinde.

Am contactat vanzatorul si mi-a spus franc ca " e vina mea ca nu am incalzit casa pe timp de iarna.

Vreau sa l dau in judecata sa suporte costurile reparatiilor.

Cum procedez? Iau legatura cu un expert in constructii acum sau cer in instanta?

Orice spete asemanatoare mi-ar fi de ajutor.

Multumesc.

Înainte de proces se impune sa cunoașteți opinia unui expert.
În funcție de opinia expertului se pot analiza și șansele la judecata.
La judecata exista însă multe apărări care se pot face.
Aveti document care sa probeze starea tehnica in care ati achizitionat bunul imobil ?
Cum a fost incalzita casa daca instalatia termica nu functioneaza corespunzator?
Urmare temperaturilor scazute din iarna ,in multe situati au cedat sistemele de alimentare cu utilitati care in iernile trecute nu au creat probleme
Chiar daca realizati o expertiza tehnica ,aceasta nu va garanteaza eventuala solutie favorabila in instanta
Un astfel de proces necesita in mod obligatoriu angajarea unui avocat,opinia unui expert tehnic specialitatea constructii anterior demararii oricaror demersuri,un deviz estimativ al problemelor ce trebuiesc remediate etc.Exista sanse de castig dar tb sa porniti cu dreptul.Succes!
Trebuie vazut care e anvergura problemelor, ce inseamna ca instalatia termica nu merge si cum de ati observat doar acum cand sa va mutati, daca se putea observa inainte, cand ati cumparat concret, cata tencuiala experioara cade, ce tip de contract aveti si cu cine (constructor persoana fizica adica PFA sau un nene care face case si le vinde...) etc. Depinde si de vechimea casei.