Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... efectele incheieriii contractului individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

efectele incheieriii contractului individual de munca

buna seara.
sunt studenta in ultimul an si am ca tema de licenta "Efectele incheierii contractului individual de munca ", insa datorita faptului ca abia anul ce urmeaza voi studia Dreptul muncii, nu stiu cum sa structurez lucrarea. Ma puteti ajuta cu o idee de plan?
Multumesc anticipat.
Efectele incheierii contractului de munca sunt in pricipal urmatoarele: prestarea muncii si plata salariului. Mai sunt si altele, drepturi si obligatii, raspinderi, etc.
Important este sa aveti un plan de lucrare aprobat de conducatorul stiintific si apoi sa va apucati de treaba.
Lucrarea "Dreptul Muncii - contractul individual de munca" de Alexandru Ticlea v-ar ajuta foarte mult. Aceasta carte este mai veche 2003, insa acest autor mai are si alte lucrari, foarte bine structurate, logice, usor de inteles. In general tratatele de dr.muncii abordand c.i.m. constituie un pas de plecare.

P.S. Codul Muncii e la fel de bun...
Date statistice veti gasi in rapoarte lunare ale bnr
Doina Elena, Consultant resurse umane
Intrati pe [ link extern ] /
Drd. Ana Cioriciu Stefanescu, specialist in dreptul muncii, va poate ajuta foarte mult.
Succes!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane