Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Galati - Seminar Avocatnet.ro in 19 septembrie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Galati - Seminar Avocatnet.ro in 19 septembrie

Pentru cei interesati, Avocatnet.ro organizeaza in 19 septembrie 2009, la Galati, seminarul cu tema "Contractul Individual de Munca - Ghid practic".

Invitati sunt:
Dl. Ionel PETREA – Director Coordonator al Inspectoratului Teritoral de Munca Galati

Drd. Ana Cioriciu STEFANESCU - Doctorand in drept (specializarea dreptul muncii), Redactor la Revista romana de dreptul muncii (Editura Wolters Kluwer Romania), Specialistul site-ului Contractdemunca.ro, Consilier la Compartimentul resurse umane si perfectionare profesionala din cadrul Directiei Judetene de Evidenta Persoanelor Galati.

Dna. Carmen RASCANU – Sef Birou Indrumare angajatori si angajati in domeniul relatiilor de munca din cadrul Inspectoratului Teritoral de Munca Galati

Program eveniment
1. Cumulul de functii
- Reglementare juridica;
- Admisibilitate, limite;
- Cumul de drepturi, cumul de obligatii – angajator de baza, angajator la care se cumuleaza, salariat cumulard.
drd. Ana Cioriciu Stefanescu

2. Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului
- Concedierea individuala
- Concedierea colectiva
- Decizia de concediere
- Controlul si sanctionarea concedierilor nelegale
Carmen Rascanu

3. Suspendarea contractului individual de munca in cazul intreruperii temporare a activitatii angajatorului
- Reglementare juridica
- Intelesul sintagmei „ oprire temporara”
- Procedura suspendarii contractului individual de munca in cazul intreruperii temporare a activitatii. Obligatiile angajatorului.
Ionel Petrea

4. Regulamentul intern
- Reglementare juridica
- Continut, importanta, sanctiuni;
- Regulamentul intern si regulamentul de organizare si functionare a unitatii
drd. Ana Cioriciu Stefanescu

5. Timpul de munca si timpul de odihna. Munca continua. Obligatiile angajatorului
Carmen Rascanu

6. Munca cetatenilor straini in Romania. Activitatea cetatenilor romani in tarile UE si a cetatenilor din tarile membre UE in Romania
Ionel Petrea

7. Cercetarea disciplinara. Individualizarea si aplicarea sanctiunii
drd. Ana Cioriciu Stefanescu

8. Formarea profesionala a salariatilor. Forme de formare profesionala. Planul de formare profesionala.
Carmen Rascanu

9. Sanatatea si securitatea in munca. Protectia salariatilor prin servicii medicale. Protectia maternitatii la locurile de munca.
Ionel Petrea

Taxa de participare:
- 450 de lei + TVA/participant - pentru participantii care se inscriu pana la data de 10 septembrie 2009.
- 550 de lei + TVA/participant - pentru participantii care se inscriu dupa data de 10 septembrie 2009.

Pentru inscriere, va invitam sa accesati pagina de mai jos:
www.seminariileavocatnet.ro/...
Am o intrebare in legatura cu seminariile avocatnet.ro:
Avocatii participanti primesc puncte (credite) pentru perfectionare, pentru libera practica?
Am depus documentatia pentru seminar la Baroul Galati. Sper sa aprobe puncte de formare profesionala. In restul tarii, pe unde am tinut seminarii, acestea au fost acreditate ca facand parte din programul de formare profesionala a avocatilor.
Din prezentarea seminarului se intelege ca durata acestuia este de 1 zi. Corect?
Acest seminar a fost organizat in Bucuresti, am participat si eu, durata este de o zi, suportul de curs este structurat pe tema seminarului, invitatii raspund la toate intrebarile participantilor, il recomand tuturor celor interesati.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
@edbah: da, corect. E un seminar cu durata de 1 zi, dupa cum afirma si doamna saamy.

Update: @tudorvaleriu: scuze, am modificat :">
Alin Popescu, administrator