Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lucrare de licenta -dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lucrare de licenta -dreptul muncii

Buna ziua, sunt studenta in anul III, la Facultatea de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii, specializare Administratie Publica si mi-am ales ca subiect de licenta: incheierea, modificarea, suspendarea si incetarea contractului individual de munca, lucrarea mea de licenta trebuie sa contina o partea teoretica si una practica, problema mea este ca, la partea practica nu prea stiu ce as putea face, avand in vedere ca aceasta conteaza cel mai mult la sustinerea lucrarii de licenta. As avea mare nevoie de niste idei!!
luati legatura cu un inspector ITM
eu as pune niste spete legate de contractul individual de munca (pot fi gasite o gramada), spete pe care le poti solutiona si asa faci legatura cu partea teoretica
Luati legatura cu drd. Ana Cioriciu Stefanescu absolventa a aceleiasi facultati si care este specialista in dreptul muncii.
O gasiti pe www.anacioriciu.ro
Mult succes!
Puteti lucra la partea practica un caz concret de incheiere a unui CIM si toate actele care se incheie: contractul individual de munca, fisa postului, un act aditional de modificare salariu sau functie, suspendarea contractului la cererea salariatului pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, apoi o cercetare disciplinara si emiterea unei decizii de sanctionare, sa zicem cu diminuarea salariala , o cerere de demisie din partea salariatului sau o concediere pe motive care nu tin de persoana salariatului....
Sincer , v-ati ales o tema foarte frumoasa ..... va urez bafta la elaborarea lucrarii.
Poate fi util si portalul instantelor de judecata: portal.just.ro,
sectiunea Jurisprudenta, Contract de munca sau conexe.

Mult succes!