Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Rascumparare-reziliere asigurare AEGON
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Rascumparare-reziliere asigurare AEGON

Buna ziua. Am facut 2 asigurari pe numele meu si al sotiei cu despagubire pentru cei 2 copii ai nostrii in caz de deces, in anul 2010, in acelasi timp cu acordarea unui credit imobiliar la banca Transilvania. La sugestia directoarei de atunci care ne-a incantat ca in cazul decesului unuia dintre parinti asigurarea preia creditul si multe alte avantaje, cu toate ca noi aveam asigurare pe viata pentru credit, dar eram atat de stresati atunci cu acordarea creditului ca nu am dat atentie multor aspecte partial secundare dar foarte importante. Verbal ni s-a transmis ca dupa 3 ani putem cere rascumparare integrala. Acum dupa 7 ani , avand ceva probleme financiare, am solicitate inghetarea ratelor pe o perioada limitata. Ni s-au raspuns sec ca doar maxim 2 luni conform contract, am cerut o derogare la aceasta perioada explicand ca am obtinut mai mare termenul si de la banca unde am creditul. Nu am obtinut nimic. Am cerut retragerea banilor si mi-au raspuns ca din 12000 lei platiti, primesc doar 7000 lei si ca pot primi suma doar dupa 15 ani. Acum vreau sa fac demersuri pe la organele competente poate reusesc sa-mi recuperez suma sau macar o valoare mai apropiata de cea depusa, citind chiar pe acest forum ca un coleg a obtinut dupa lungi demersuri toata suma. Nu reusesc sa il contactez si nici nu stiu ce contract a avut dansul.
Intrebarea este ce sa fac, sa platesc in toata aceasta perioada cat fac demersurile ratele ? Daca platesc la fiecare 200 lei platiti mai recuperez putin peste jumatate in cazul in care nu rezolv nimic. Daca il reziliaz ma gandesc ca ar fi mai avantajos pentru ei. Ce ma sfatuiti ? Termenii din contract sunt atat de neclari si complicati ca nu-mi sunt deloc pe inteles.
biulian, utilizator

Buna seara,

In mod normal la toate aceste intrebari trebuie sa va raspunda intermediarul care va prezentat polita si conditiile de asigurare. Din cele relatate de dvs., probabil ca banca are calitate de agent subordonat.
Ati spus bine "in mod normal", pentru ca agentul care ne-a vandut politele nu mai este, iar cei de la BT au spus ca nu ne pot da nicio relatie ei fiind doar ceva gen...vanzatori ai politelor iar pentru orice relatie ne trimit la un telefon din Cluj unde comunicarea este extrem de rigida. Multumesc
În mod normal ai o perioada totală de grație de 250 de zile, iar la depunere plătești 25 de lei și cotizația totală pe lunile din urmă neplătite. Perioada de 60 de zile de care vorbeai iti permite sa pui banii din urma fara sa platesti nicio taxa de repunere pentru ca rezilierea se face abia dupa cele 60 de zile în care nu ai depus.
În mod normal ai o perioada totală de "grație" de 250 de zile, iar la depunere plătești 25 de lei și cotizația totală pe lunile din urmă neplătite. Perioada de 60 de zile de care vorbeai iti permite sa pui banii din urma fara sa platesti nicio taxa de repunere pentru ca rezilierea se face abia dupa cele 60 de zile în care nu ai depus.
După cele 250 de zile nu mai se poate repune contractul în vigoare, ramane reziliat definitiv.

biulian a scris:

Buna ziua. Am facut 2 asigurari pe numele meu si al sotiei cu despagubire pentru cei 2 copii ai nostrii in caz de deces, in anul 2010, in acelasi timp cu acordarea unui credit imobiliar la banca Transilvania. La sugestia directoarei de atunci care ne-a incantat ca in cazul decesului unuia dintre parinti asigurarea preia creditul si multe alte avantaje, cu toate ca noi aveam asigurare pe viata pentru credit, dar eram atat de stresati atunci cu acordarea creditului ca nu am dat atentie multor aspecte partial secundare dar foarte importante. Verbal ni s-a transmis ca dupa 3 ani putem cere rascumparare integrala. Acum dupa 7 ani , avand ceva probleme financiare, am solicitate inghetarea ratelor pe o perioada limitata. Ni s-au raspuns sec ca doar maxim 2 luni conform contract, am cerut o derogare la aceasta perioada explicand ca am obtinut mai mare termenul si de la banca unde am creditul. Nu am obtinut nimic. Am cerut retragerea banilor si mi-au raspuns ca din 12000 lei platiti, primesc doar 7000 lei si ca pot primi suma doar dupa 15 ani. Acum vreau sa fac demersuri pe la organele competente poate reusesc sa-mi recuperez suma sau macar o valoare mai apropiata de cea depusa, citind chiar pe acest forum ca un coleg a obtinut dupa lungi demersuri toata suma. Nu reusesc sa il contactez si nici nu stiu ce contract a avut dansul.
Intrebarea este ce sa fac, sa platesc in toata aceasta perioada cat fac demersurile ratele ? Daca platesc la fiecare 200 lei platiti mai recuperez putin peste jumatate in cazul in care nu rezolv nimic. Daca il reziliaz ma gandesc ca ar fi mai avantajos pentru ei. Ce ma sfatuiti ? Termenii din contract sunt atat de neclari si complicati ca nu-mi sunt deloc pe inteles.

doar, utilizator