Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre legea salarizarii la bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre legea salarizarii la bugetari

Buna ziua lucrez intro institutie de stat .
La o discutie cu sefi mai mari mi sa spus ca nu pot sa-mi mareasca salariu din motive ca nu le permite legea salarizari mai mult decit salariu minim pe economie.
Cum as putea obtine o marire de salariu cu noua lege si ce articol as putea arata ca sai conving de marire.
Ce functie ocupati? Gradul profesional, sporul de vechime?
Functia de incadrare e Timplar si vechimea 15 ani
Nu exista prevazut postul de tamplar in anexa de incadrare la alte functii comune din sectorul bugetar, insa chiar daca ati fi fost incadrat ca muncitor necalificat (cel mai mic salariu din grila), tot ati fi avut un salariu mai mare decat spuneti dvs. si sa va explic de ce:
Salariul de incadrare pentru muncitor necalificat in 2008 era de 657 lei.
In iulie 2010 se reduce cu 75% si rezulta 493 lei, fiind insa majorat la minimul pe economie de 600 lei.
In ianuarie 2011 se majoreaza cu 15% si avem 600 X 115% = 690 lei.
In iulie 2012 avem 690 X 108% = 756 lei;
in decembrie 2012 avem 756 X 107.4% = 812 lei
La 01.01.2014 salariul minim de baza se majoreaza la 850 lei.
La 01.07.2014 salariul de baza minim se majoreaza la 900 lei;
La 01.01.2015 salariul de baza minim devine 975 lei.
La 01.07.2015 salariul de baza minim devine 1050 lei.
La 01.08.2015 se acorda majorarea de 12% si avem salariul de baza de 1176 lei.
La 01.12.2015 se acorda majorarea de 10% si avem 1294 lei.
La 01.02.2017 se acorda majorarea de 20% s iavem salariul de baza de 1552 lei.
Aplicam gradatia de vechime (17.5%) la salariul de baza si avem spor de 272 lei.
Salariu brut la 01.02.2017 1824 lei.
Atentie: OG 2/2017 prevede clar ca intai se aplica majorarea de 20% la salariul de baza detinut si, abia daca dupa majorare acesta nu atinge pragul de 1450, se acorda acesta. Ori la dvs, din majorare, rezulta un salariu de baza mai mare de 1450.
Multumesc petru raspunsul acordat.
Mai am o intrebare
O persoana esita la pensie care a detinut functia de Maistru si sa reangajat tot in aceiasi sectie si functie . Mai poate sa detina functia de maistru si aceleasi drepturi.
O persoana pensionata la limita de varsta poate cumula pensia cu salariul, indiferent de domeniul de activitate - bugetar sau privat.